Franciszek: zasmakujmy radości Ewangelii

Franciszek: zasmakujmy radości Ewangelii
fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
KAI

Do zasmakowania radości Ewangelii zachęcił Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie. 

Papież zaznaczył, że dzisiejsza Ewangelia mówi o powołaniu pierwszych uczniów. Zaznaczył, że Bóg lubi angażować nas w swoje dzieło zbawienia. Czyni to, abyśmy byli szczęśliwi. „W każdym słowie i czynie, z którym jednoczymy się z Nim, w pięknej przygodzie dawania miłości, pomnaża się światło i radość (por. Iz 9, 2): nie tylko wokół nas, ale także w nas” – wskazał Franciszek. 

Ojciec Święty podkreślił, że głoszenie Ewangelii „to bycie szczęśliwszym poprzez pomaganie innym w byciu szczęśliwymi; to wyzwalanie od siebie samych, pomagając innym w byciu wolnymi; to stawanie się lepszym pomagając innym w stawaniu się lepszymi!”. Ojciec Święty stwierdził, że każdy chrześcijanin otrzymał powołanie do ewangelizowania i do czynienia tego w takim stanie życia, w jakim jest. 

DEON.PL POLECA

Na zakończenie papież zachęcił do zastanowienia się nad naszą radością związaną z głoszeniem Ewangelii. „Niech Maryja Panna pomoże nam zasmakować radości Ewangelii” – powiedział Franciszek przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

---

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Dzisiejsza Ewangelia mówi o powołaniu pierwszych uczniów (por. Mk 1, 14-20).   

Jedną z pierwszych rzeczy, jakiej Jezus dokonuje na początku swojej działalności publicznej jest wezwanie innych do przyłączenia się do Jego misji: podchodzi do młodych rybaków i zaprasza ich, aby poszli za Nim i „stali się rybakami ludzi” (w. 17). Mówi to nam coś ważnego: Pan lubi angażować nas w swoje dzieło zbawienia, chce, abyśmy byli aktywni wraz z Nim, abyśmy byli odpowiedzialnymi i abyśmy byli protagonistami. Chrześcijanin, który nie jest aktywny, które nie jest odpowiedzialny w dziele głoszenia Pana, i który nie jest protagonistą swej wiary nie jest chrześcijaninem, lub jak mawiała moja babcia, jest on chrześcijaninem na „wodze różanej”.

Bóg sam w sobie nie potrzebowałby nas, ale czyni to, pomimo faktu, że wiąże się to z obarczeniem się wielu naszymi ograniczeniami: wszyscy jesteśmy ograniczeni, co więcej grzeszni, a On się tym obarcza. Spójrzmy na przykład, ile cierpliwości miał dla swoich uczniów: często nie rozumieli Jego słów (por. Łk 9, 51-56), czasami nie dogadywali się między sobą (por. Mk 10, 41), przez długi czas nie mogli zaakceptować istotnych aspektów Jego przepowiadania, jak na przykład służba (por. Łk 22, 27). A jednak Jezus ich wybrał i nadal im ufał. To ważne, Pan wybrał nas, abyśmy byli chrześcijanami. A my jesteśmy grzesznikami, popełniamy jeden grzech po drugim, ale Pan nadal w nas wierzy. To cudowne.

Istotnie zaniesienie wszystkim Bożego zbawienia było największym szczęściem Jezusa, Jego misją,), sensem Jego życia pośród nas (por. J 6, 38), lub jak mówi, Jego pokarmem (por. J 4, 34). A w każdym słowie i czynie, z którym jednoczymy się z Nim, w pięknej przygodzie dawania miłości pomnaża się światło i radość (por. Iz 9, 2): nie tylko wokół nas, ale także w nas.

Głoszenie Ewangelii nie jest więc czasem straconym: to bycie szczęśliwszym poprzez pomaganie innym w byciu szczęśliwymi; to wyzwalanie od siebie samych, pomagając innym w byciu wolnymi; to stawanie się lepszym pomagając innym w stawaniu się lepszymi!

Zadajmy sobie zatem pytanie: czy od czasu do czasu zatrzymuję się, aby przypomnieć sobie o radości, która narastała we mnie i wokół mnie, kiedy przyjąłem powołanie do poznania i świadczenia o Jezusie? A kiedy się modlę, czy dziękuję Panu za to, że wezwał mnie do czynienia innych szczęśliwymi? Wreszcie: czy pragnę sprawić, aby ktoś poprzez moje świadectwo i moją radość zakosztował, zasmakował jak wspaniale jest miłować Jezusa?

Niech Maryja Panna pomoże nam zasmakować radości Ewangelii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Franciszek: zasmakujmy radości Ewangelii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.