Franciszkanie promują grill bez piwa. Zachęcają do wstrzemięźliwości od alkoholu

Franciszkanie promują grill bez piwa. Zachęcają do wstrzemięźliwości od alkoholu
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Świadectwa absolwentów leczenia odwykowego i rodzin alkoholików, grill bez piwa, wspólna modlitwa i konferencja - tak zapowiada się II Diecezjalne Spotkanie Trzeźwościowe, które odbędzie się w sobotę 2 września w klasztorze ojców franciszkanów w Chęcinach. Znajduje się tam ośrodek terapii i leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych "San Damiano".

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 Mszą św. w klasztorze w intencji środowiska i trzeźwości narodu, a po niej nastąpi konferencja. Wygłosi ją ks. prof. dr hab. Jan Śledzianowski, od lat zajmujący się badaniem postaw trzeźwościowych w diecezji kieleckiej.
"Wydarzenie jest zarazem elementem Narodowego Kongresu Trzeźwości" - zapowiada ks. Kamil Banasik, duszpasterz trzeźwości diecezji kieleckiej. Dodaje, że "w Polsce rocznie przez alkohol umiera 7-10 tys. osób, czyli jedno miasteczko naszych rodaków ginie".
Po konferencji przewidziano spotkanie i świadectwa absolwentów leczenia odwykowego. Swoje uwagi i doświadczenie przekażą także członkowie Wspólnoty Al-Anon, zrzeszającej rodziny alkoholików, zaplanowano również otwarty miting AA.
Z kolei grill i poczęstunek będą dowodem na to, że można dobrze się bawić i biesiadować - bez piwa i w ogóle bez alkoholu. Wśród atrakcji dnia jest także m.in. możliwość zwiedzania zamku królewskiego w Chęcinach, który w ostatnim sezonie turystycznym odnotował rekordową liczbę turystów. Spotkanie zakończy Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Diecezjalne duszpasterstwo trzeźwości podjęło w ostatnim czasie szereg inicjatyw. Z sukcesem po raz drugi zrealizowano konkurs adresowany do uczniów - na film i piosenkę promującą trzeźwe życie.
W 2017 r. w konkursie wojewódzkim pod hasłem "Wygraj trzeźwość" zostało nagrodzonych 26 uczestników, którzy przygotowali własne autorskie piosenki. Konkurs jest organizowany we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kielcach.
Wspólnie z Rycerstwem Niepokalanej organizowana jest także doroczna procesja różańcowa w intencji trzeźwości, ostatnio z kościoła św. Maksymiliana do bazyliki katedralnej. Duszpasterstwo ma stronę internetową, na bieżąco aktualizowaną, gdzie można znaleźć informacje o spotkaniach, inicjatywach, konkursach, ale także podjąć modlitwę - w dowolnie wybranym terminie modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji trzeźwości. 
Dwukrotnie w pierwsze piątki Wielkiego Postu odbyła się piesza nocna Droga Krzyżowa Duszpasterstwa Trzeźwości na św. Krzyż. "To dobre rozpoczęcie czasu pokuty, modlitwy i nawrócenia. Pomimo trudu tej drogi, odbywanej w nocy, zimą, z podejściem pod górę, bierze w niej udział sporo osób, w 2017 - ponad 300. Są to grupy, wspólnoty i kluby abstynenckie z całej diecezji" - wyjaśnia ks. Banasik.
Ponadto członkowie diecezjalnego duszpasterstwa trzeźwości ewangelizowali i promowali trzeźwość podczas XXXVI Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę. 
W okresie jesiennym w Skorzeszycach odbędą się również rekolekcje dla uzależnionych i ich rodzin, wkrótce będą szczegółowe informacje na ten temat.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszkanie promują grill bez piwa. Zachęcają do wstrzemięźliwości od alkoholu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.