Franciszkanie z młodzieżą będą patrzeć w niebo

Franciszkanie z młodzieżą będą patrzeć w niebo
(fot. chrisdejabet / flickr.com)
KAI / slo

Od niepamiętnych czasów ludzie na podstawie obserwacji ruchu ciał niebieskich - Księżyca, Słońca i gwiazd określali czas. Czy franciszkanie z Głogówka na Opolszczyźnie, dzięki niedawno uruchomionemu obserwatorium astronomicznemu, bezbłędnie ustalą początek Roku 2012?

Synowie św. Franciszka nie będą już tylko opowiadać ludziom o niebie. Będą je również z nimi oglądać.

- Mamy już teleskop optyczny, zwierciadlany. Ale planujemy nabyć jeszcze specjalny aparat fotograficzny, aby można było robić zdjęcia ciekawych obiektów astronomicznych. Chcemy też dołożyć filtr do obserwacji słońca - wylicza przełożony klasztoru o. Krzysztof Hura.

- Takiej wielkości teleskop, z taką ogniskową jest jedyny na Opolszczyźnie. Już jednej nocy obserwowaliśmy największą planetę Układu Słonecznego - Jowisza, z dwoma pierścieniami - opowiada z dumą Józef Skiba, wicestarosta Powiatu Prudnickiego.

- Przez ten teleskop można obserwować całe niebo z gwiazdami, mgławicami, planetami i galaktykami - zapewnia Andrzej Szała, dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Króla Jana Kazimierza w Głogówku, prywatnie pasjonat astronomii. - To urządzenie jest sterowane elektronicznie. Wystarczy pilotem nastawić odpowiednią gwiazdę, a urządzenie samo się nastawi i tę gwiazdę odnajdzie. Ciekawy ma automatyczny program: < >. Wyszukuje najciekawsze obiekty na niebie, które można oglądać danego dnia o danej godzinie - wyjaśnia Szała.

Nauczyciel z franciszkanami ma już pewne plany na przyszłość związane z tym obserwatorium. - Będziemy organizowali pokazy dla szkół i będziemy z nimi przeprowadzali projekty. Będziemy obserwować planety układu słonecznego, robić im zdjęcia i opisywać je, a następnie wkładać do internetu - zapowiada dyrektor.

Obserwatorium powstało w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską i zrealizowanego wspólnie z Czechami. - Czesi po swojej stronie mieli obiekty, które przystosowali na wieże widokowe, a my zagospodarowaliśmy byłe klasztorne budynki gospodarcze pod obserwatorium astronomiczne i dobudowaliśmy sale konferencyjne i wystawowe - opowiada wicestarosta.

Klasztor i kościół św. Franciszka z Asyżu w Głogówku należy do najstarszych klasztorów prowincji, najpierw czesko-polskiej, a później polskiej. Został bowiem założony w 1264 r. Za fundatora jego jest uznawany książę Władysław Opolczyk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszkanie z młodzieżą będą patrzeć w niebo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.