Francja: episkopat prosi wiernych o uszanowanie decyzji władz o zakazie Mszy św.

Francja: episkopat prosi wiernych o uszanowanie decyzji władz o zakazie Mszy św.
(fot. depositphotos.com)
1 rok temu
KAI / ml

O uszanowanie decyzji władz Republiki Francuskiej, które w dekrecie z 29 października b.r. zakazały publicznego sprawowania kultu zaapelował do wiernych tamtejszy episkopat.

Oświadczenie biskupów jest reakcją na decyzję Rady Stanu, która odrzuciła ich apelację, motywując to jedynie względami sanitarnymi. Akt ten, zakazujący sprawowania Mszy św. z udziałem wiernych narusza wolność wyznania, która jest jedną z podstawowych wolności w tym kraju – motywował przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, abp Éric de Moulins-Beaufort.

W wydanym 7 listopada oświadczeniu episkopat podkreśla, że będzie czujny wobec wszelkich ograniczeń wolności wyznania w czasie, gdy ze względów bezpieczeństwa władze publiczne chcą wzmocnić nadzór nad wszystkimi religiami. Biskupi ubolewają przede wszystkim nad faktem, że w ten sposób wierni nie mogą uczestniczyć we Mszy świętej, która jest szczytem ich wiary i niezastąpionym spotkaniem z Bogiem i z braćmi. Zaznaczają, że prośba o możliwość uczestniczenia we Mszy św. nie jest roszczeniem kategorycznym: modlitwa Kościoła katolickiego ma charakter powszechny. W swojej liturgii błaga on Boga o pokój i dobro dla wszystkich ludzi, nie zapominając o tych, którzy sprawują władzę i odpowiadają za dobro wspólne. Rada Stała Konferencji Episkopatu Francji wzywa wiernych i kapłanów do uszanowania tej decyzji.

Episkopat przypomina, że kościoły pozostają otwarte, są miejscami, w których trzeba przebywać, modlić się, medytować i adorować Pana oraz przyjmować sakramenty, takie jak Sakrament Pojednania. Biskupi zaznaczają, że duchowni mogą prowadzić nadal duszpasterstwo indywidualne. Parafie i wspólnoty muszą też pomagać w pielęgnowaniu życia duchowego wszystkich, także na odległość, towarzysząc dzieciom w ich katechezie, wspierając osoby starsze i odosobnione, służąc ubogim i ludziom w niepewnej sytuacji. Biskupi pamiętają o wiernych, którzy czekali na sakrament chrztu, bierzmowania i małżeństwa.

"Konferencja Episkopatu Francji oczekuje także na zapowiedziane konsultacje z przedstawicielami wszystkich wyznań religijnych, które mają określić warunki w jakich ograniczenia te mogłyby ewoluować" – czytamy w opublikowanym wczoraj komunikacie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Bonowicz
54,99 zł

Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera.
Jest to nie tylko oparta na faktach, rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa, ale przede wszystkim pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących...

Skomentuj artykuł

Francja: episkopat prosi wiernych o uszanowanie decyzji władz o zakazie Mszy św.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.