Francja: koronacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Paryżu

Francja: koronacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Paryżu
(fot. wikimedia.org / Robert Drózd / CC BY-SA 3.0)
KAI / jp

Uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w centrum Paryża dokonał 2 grudnia delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji bp Wiesław Lechowicz.

Mszę św. w tej najstarszej polskiej świątyni we Francji koncelebrował m.in. przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra. Koronowany dziś obraz przekazał przed laty Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.

Bp Lechowicz podkreślił w homilii, że koronacja obrazu Matki Bożej, nie może pozostać jedynie kolejną "akcją" w wymiarze symbolicznym. Zaznaczył, że uroczystość ta zobowiązuje jej uczestników do zaufania i zawierzenia Maryi wszystkich spraw oraz przyjmowania Jej w swojej codzienności jako matki i opiekunki. Delegat Episkopatu Polski nawiązał również do rozpoczynającego się Adwentu i wskazał, że jest to czas czuwania i oczekiwania.

"Czuwać to znaczy być człowiekiem czystego sumienia. (…) Czas Adwentu jest także czasem uporządkowania naszych wzajemnych relacji. (…) Możemy się różnić w naszych opiniach, ale powinniśmy być solidarni w sprawach najważniejszych" - powiedział bp Lechowicz.

Przeor Jasnej Góry zapewnił zebraną w kościele Polonię o modlitwie w jej intencji przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. O. Waligóra wyraził wdzięczność za dzisiejszą uroczystość, podkreślając, że odbywa się ona w kościele w sercu Paryża, który służy Polonii i mieszkającym tu Polakom.Także proboszcz miejscowej parafii ks. Paweł Witkowski, zachęcał do szczerego oddania się Maryi i zawierzenia jej swoich spraw i trudności.

DEON.PL POLECA

"Staramy się to robić w tym kościele, ja sam też staram się robić to każdego dnia" - dodał ks. Witkowski.Bp Lechowicz sprawował liturgię w ornacie podarowanym Polskiej Misji Katolickiej we Francji przez św. Jana Pawła II. W Mszy św. uczestniczył m.in. ks. infułat Stanisław Jeż (rektor PMK w latach 1985-2015). Korony zostały wykonane dzięki zbiórce Klubów "Gazety Polskiej" oraz Polaków z całej Europy. Zostały one przekazane jako wotum z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: koronacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Paryżu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.