5 dowodów, które pokazują, jak niezwykły jest wizerunek Matki Bożej z Guadelupe

5 dowodów, które pokazują, jak niezwykły jest wizerunek Matki Bożej z Guadelupe
(fot. domena publiczna)
Logo źródła: Catholic Link Sebastian Campos

W przypadku Matki Bożej z Guadalupe, istnieje kilkanaście interesujących cech płaszcza, które czynią go mocnym dowodem na istnienie Boga.

Święty Juan Diego, któremu Maryja Dziewica się objawiła, poprosiła go o przekazanie wiadomości biskupowi, który żądał dowodu, że ta wiadomość jest prawdziwa.

DEON.PL POLECA
Maryja poprosiła Juana, by poszedł na wzgórze, nazbierał róż i zaniósł je biskupowi. Był grudzień. Juan Diego nie wahał się. Znalazł róże (które nie były w sezonie). Zebrał je do swojej tilmy i zaniósł je biskupowi, jako znak Maryi, że chce aby wybudować w tamtym miejscu świątynię.

Nazwa “tilma" pochodzi z náhuatl, języka Juana Diego i oznacza płaszcz zawiązany na ramionach, który używali biedni Meksykanie.

Gdy Juan Diego przybył przed biskupa i rozwiązał płaszcz w którym trzymał kwiaty, wszystkie róże wypadły na podłogę. Ponieważ nie był to sezon na róże, biskup zrozumiał że znak jest prawdziwy, ale bardzo się zdziwił gdy zobaczył pojawiający się wizerunek Maryi na płaszczu.

Trzeba zauważyć, że Matka Boża z Guadalupe ukazała się w 1531 roku, i od tego czasu aż do dzisiaj, naukowcy z różnych środowisk, zarówno wierzący jak i sceptycy, przyglądali się tilmie i znaleźli dowody na poparcie tego, co zostało powiedziane na ten temat werbalnie.

Co kryje w sobie wizerunek MB z Guadalupe? [INFOGRAFIKA] >>

Wszyscy bez wyjątku potwierdzili, że tilma i “wizerunek" mają cechy nadprzyrodzone; co więcej, każdego razu gdy jest badana, znajduje się nowe znaki cudownej ręki Boga.

1. Wizerunek został namalowany przez Tego, który namalował całość stworzenia. Większość znanych nam tytułów Maryi ma cielesną reprezentację Matki Bożej; wiemy jak wygląda Matka Boża z Lourdes czy Matka Boża z Knock.

Wszystkie nieznacznie się różnią, ale ogólnie są stworzone przez ludzi, którzy odnoszą się do opowieści osoby, której Matka Boża się objawiła. W przypadku Matki Bożej z Guadalupe, wizerunek który został odbity na materiale ma boskie pochodzenie.

Nie pochodzi on z rąk ludzkich, lecz z rąk Tego, który namalował świt. Wizerunek po prostu pojawił się na tilmie. Nie został namalowany przez ludzi.

2. Tilma jest wiekowa i powinna być delikatna, a mimo to wydaje się być niezniszczalna. Podjęto wiele prób imitacji przy użyciu najlepszych technik i materiałów, próbując odtworzyć płaszcz Świętego Juana Diego z nadrukowanym na nim obrazem Matki Bożej.

Wszystkie reprodukcje, które w rzeczywistości były trzymane pod ścisłą opieką, w najlepszym wypadku trwają nie dłużej niż dziesięć lat - w miarę upływu lat jakość malowanych kopii ulega pogorszeniu.

Wydaje się, że czas przestał płynąć dla prawdziwej tilmy. Tilma nie pogorszyła się i wciąż nie pogarsza. Właściwie, powstaje coraz więcej i więcej odkryć, które sprawiają że płaszcz wydaje się być coraz bardziej żywy.

Naukowcy dochodzą do wniosku, że nie ma naukowego wyjaśnienia dla braku pogorszenia, ponieważ tkanina, z której zrobiono oryginalną tilmę, ma pochodzenie roślinne, które powinno bardzo szybko się pogarszać! Miejsce, w którym znajduje się Bazylika Matki Bożej z Guadalupe jest bardzo wilgotne, ponieważ znajduje się blisko jeziora. Jest to miejsce korozyjne, w którym nie da się uratować nawet drewna czy metalu. Wizerunek przetrwał wybuchowe ataki z odległości zaledwie kilku metrów, w których wszystko, łącznie z marmurowymi i metalowymi konstrukcjami, zostało zniszczone, ale tkanina i szkło (które w tym czasie nie było nawet kuloodporne!) zostały nietknięte.

Innym razem, podczas czyszczenia ramy dookoła tilmy, kwas azotowy został na niej rozlany. W normalnych okolicznościach to doprowadziłoby do rozkładu materiału, jednak nie została wyrządzona żadna krzywda, nawet gdy ciecz kompletnie przykryła wizerunek.

Niesamowite przymierze "dwóch" Matek. Maryja z Guadalupe opiekunką Polaków >>

3. Płótno z innego świata, oto wyjaśnienie, jak wygląda prawdziwa tilma: Wizerunek jest odbity na tkaninie ayate zrobionej z włókna agawy amerykańskiej, bez przygotowania. Jest to starożytna tkanina. Jest przezroczysta, pomimo grubości nici. Jej wymiary to 140x170cm i składa się z dwóch części połączonych pośrodku delikatnym pionowym szwem, zrobionym z nici zrobionej z agawy amerykańskiej. Malarz Miguel Cabrera w swojej książce “Amerykański Cud" mówi, że obraz jest również na odwrocie tilmy.

Jest to niemożliwe, aby ludzkie ręce pomalowały obraz na tym płótnie bez uprzedniego przygotowania go za pomocą narzędzi lub krochmalu, mówiąc technicznie. Francisco Campos Ribera z Barcelony, światowej sławy znawca technik malarskich, który pracował w pierwszych galeriach zdjęć w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Belgii, Holandii, Anglii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie; po zbadaniu tkaniny zauważył, że nie została ona stworzona by malować na niej.

Wywnioskował, że “żaden ludzki artysta nie wybrałby tej tkaniny na zrobienie dzieła sztuki w takim płótnie bez przygotowania". Amerykańscy naukowcy Smith i Callaghan, którzy pracowali dla NASA i malarz Francisco Campos Ribera potwierdzają w swoim raporcie z 1954 roku, że na wizerunku Matki Bożej z Guadalupe nie ma śladu pędzla.

Poza tym znani chemicy analizowali pigmenty, które nie mają pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, mineralnego ani syntetycznego. Innymi słowy, nie wiadomo, skąd pochodzą.

4. Oczy Matki Bożej są żywe i sprawne Podsumowanie jest następujące: okuliści zbadali rzekomo pomalowane oczy za pomocą urządzeń kliniki i odkryli, że są żywymi, organicznymi, funkcjonalnymi oczami. Dr Enrique Graue, okulista o międzynarodowej sławie, dyrektor meksykańskiego szpitala okulistycznego, stwierdza: "Badałem oczy za pomocą oftalmoskopu o dużej mocy i mogłem docenić w nich głębokość oczu, tak jakbym widział oko żywe".

W tych oczach widoczny jest efekt Púrkinje-Sánsom: obraz jest potrojony na rogówce i po obu stronach soczewki. Efekt ten badali dr Púrkinje z Wrocławia i Dr. Sánsom z Paryża, a w okulistyce jest to fenomen Púrkinje-Sánsom. Z wyłączeniem ludzkiego oka, ten efekt zaobserwowano również w oku Matki Bożej z Guadalupe, przez dr Rafaela Torija z oftalmoskopem.

Potwierdza to tymi słowami: "Oczy Dziewicy z Guadalupe sprawiają wrażenie witalności." Lekarze tacy jak Guillermo Silva Ribera, Ismael Ugalde, Jaime Palacio potwierdzają to. Od roku 1950 oczy Dziewicy z Guadalupe zostały zbadane przez około dwudziestu okulistów. Co więcej, ostatnie badania z mikroskopem o dużym zasięgu zapewniają, że w oczach Dziewicy odbijają się sylwetki różnych osób, tak jak wtedy, gdy patrzymy w oczy z przodu i widzimy nasze odbicie. W oczach Dziewicy widać samego świętego Juana Diego.

Z naukowego punktu widzenia nie można wyjaśnić, w jaki sposób w oku o średnicy siedmiu milimetrów może pojawić się dwanaście postaci ludzkich.

Modlitwa do Matki Bożej z Guadalupe o pomoc i ulgę >>

5. Inne znaki... Tilma jest podtrzymywana przez metaliczną strukturę, która jest stale utrzymywana w temperaturze 15° C, aby chronić i zachować świeżość, ale po jej zmierzeniu osiąga temperaturę 36,6° C: temperaturę zdrowego ludzkiego ciała.

Ciekawe, że nierówności płótna, z jego nierównymi nitkami, podkreślają pewne cechy jeszcze bardziej. Na przykład: jedna grubsza nić sprawia, że warga górna jest bardziej widoczna, a druga nić akcentuje prawą powiekę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik

Historia wielkiego przemilczenia

W Kościele pierwszych wieków kobiety pełniły ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię, były apostołkami. W ich domach spotykali się wierni i sprawowano Eucharystię. To one jako jedne z pierwszych fundowały i utrzymywały klasztory....

Skomentuj artykuł

5 dowodów, które pokazują, jak niezwykły jest wizerunek Matki Bożej z Guadelupe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.