Francja: Kościół włącza się w "post klimatyczny"
Kościół katolicki we Francji włącza się w inicjatywę "postu klimatycznego", zaproponowaną przed konferencją ws. klimatu (Cop21), która odbędzie się w Paryżu w dniach 30 listopada - 11 grudnia 2015 r. pod egidą ONZ.
Walka ze zmianami klimatycznymi stanowi dla chrześcijan priorytet i obowiązek wynikający ze sprawiedliwości, gdyż w grę wchodzi tu życie całej planety - powiedział bp Marc Stenger, przewodniczący francuskiego oddziału ruchu Pax Christi podczas konferencji prasowej na statku na Sekwanie w stolicy Francji.
Kampania polega na poście podejmowanym każdego pierwszego dnia miesiąca aż do grudnia 2015 r. w geście solidarności z ludźmi, których dotykają skutki zmian klimatycznych. Jej inicjatorzy oczekują od Cop21 znaczących i wiążących decyzji ws. ochrony stworzenia.
"Post klimatyczny" jest światowym projektem międzyreligijnym, zainicjowanym w grudniu ub.r. przez Światową Federację Luterańską, wspartą przez liczne organizacje świeckie i religijne.
- Inicjatywa ta stanowi dla Kościoła katolickiego okazję do publicznego wyrażenia wartości duchowych i etycznych, podzielanych wspólnie z innymi religiami, w celu dokonania koniecznych przemian społecznych, oraz do wezwania rządów do uświadomienia sobie swej odpowiedzialności i działania w kierunku ambitnych wyników negocjacji ws. klimatu - powiedział bp Stenger.
Dlatego Kościół wzywa państwo i społeczności lokalne, aby pomimo kryzysu gospodarczego podjęły zdecydowane kroki w obliczu ocieplenia naszej planety i przezwyciężyły uzależnienie od paliw kopalnych, a także stawiły czoła przyszłym skutkom zmian klimatycznych, szczególnie w krajach najsłabszych. Do chrześcijan zaś apeluje o "zmianę stylu życia".
W 2015 r. upływa termin realizacji Milenijnych Celów Rozwoju, które na okres 2015-2023 zostaną zastąpione Celami Zrównoważonego Rozwoju, zawierającymi także elementy ekologiczne.
Skomentuj artykuł