Francja: Mężczyzna podpalił katedrę i zamordował księdza. Trafi na cztery lata do więzienia

Francja: Mężczyzna podpalił katedrę i zamordował księdza. Trafi na cztery lata do więzienia
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Emmanuel Abayisenga z Rwandy, który w 2020 r. podpalił katedrę w Nantes został skazany na 4 lata więzienia – poinformował dziennik „Le Figaro”. Abayisenga jest również objęty śledztwem w sprawie zabójstwa ojca Oliviera Maire’a w sierpniu 2021 r. w Wandei.

Mężczyzna został w środę skazany na 4 lata więzienia przez sąd, który uznał, że 42-latek w chwili wydarzeń miał zaburzoną zdolność oceny sytuacji. Prokuratura domagała się dla niego sześciu lat więzienia. Sąd dodał do wyroku 5-letni zakaz noszenia broni i przebywania w departamencie Loara Atlantycka.

„Pożar w katedrze całkowicie zniszczył wielkie organy z 1619 r., klawiaturę organów chóru i obraz (Jeana Hippolyte’a) Flandrina z 1836 r. przedstawiający św. Klarę uzdrawiającą niewidomych” – napisał francuski dziennik. Straty szacuje się na ponad 40 mln euro.

Śledztwo ws. zabójstwa księdza

Jednocześnie przeciwko Rwandyjczykowi toczy się śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa katolickiego duchownego. „Ojciec Olivier Maire został zamordowany przez Rwandyjczyka, do którego wyciągnął pomocną dłoń, gdy ten czekał na rozprawę w sprawie podpalenia katedry w Nantes” – pisał portal Vatican News.

Abayisenga przybył do Francji w 2012 r., a od 2018 r. przebywał u braci franciszkanów, gdzie angażował się w liczne stowarzyszenia, które opisywały go jako „pomocnego, dyskretnego i skutecznego” – pisze „Le Figaro”. Jego wnioski o azyl nigdy nie zostały rozpatrzone pozytywnie. Przyczyną podpalenia katedry w Nantes miało być m.in. „rozgoryczenie sytuacją administracyjną”.

DEON.PL POLECA

Oskarżony miał za sobą kilka pobytów w zakładzie psychiatrycznym.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Sabine Bernau

Coraz więcej osób spostrzega siebie samych jako chorobliwie roztargnionych i ogarniętych wewnętrznym niepokojem. Wiele z nich, szukając źródła tego stanu, dowiaduje się z zaskoczeniem, że ma ADHD. Niektórzy rozpoznają własne objawy w zachowaniu swoich dzieci...

Skomentuj artykuł

Francja: Mężczyzna podpalił katedrę i zamordował księdza. Trafi na cztery lata do więzienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.