24 marca pamiętamy o misjonarzach męczennikach. Tylko w 2022 roku zamordowano 18 osób

24 marca pamiętamy o misjonarzach męczennikach. Tylko w 2022 roku zamordowano 18 osób
fot. Iryna Denysova / Depositphotos
KAI / pk

24 marca obchodzimy Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy - Świadków Wiary i Męczenników. Tego dnia wspominamy misjonarzy, którzy zginęli na misjach. Jest to również dzień modlitwy i postu za misje.

Dzień ten został ustanowiony w 1993 roku z inicjatywy młodzieżowego ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech na pamiątkę męczeńskiej śmierci arcybiskupa San Salwadoru św. Oskara Arnulfo Romero.

- W Dniu Misjonarzy Męczenników obejmijmy modlitwą wszystkie osoby zakonne i świeckie posługujące na misjach, często w trudnych i niebezpiecznych warunkach, z narażeniem własnego życia. Dzięki ich odważnej posłudze wspólnoty misyjne mogą wzrastać i rozwijać się - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ.

W 2022 roku na całym świecie zostało zamordowanych 18 misjonarzy

Również dzisiaj na całym świecie giną misjonarze. Według informacji zebranych przez Agencję Fides, w 2022 roku na całym świecie zostało zamordowanych 18 misjonarzy - kapłanów, osób zakonnych i świeckich.

DEON.PL POLECA

Wśród współczesnych polskich misjonarzy, którzy ponieśli śmierć w czasie pełnienia posługi misyjnej, są o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, franciszkanie, zamordowani 9 sierpnia 1991 roku i beatyfikowani 5 grudnia 2015 roku, a także 26-letnia Helena Agnieszka Kmieć, polska wolontariuszka, członkini wolontariatu misyjnego salwatorianów. Zginęła 24 stycznia 2017 roku w boliwijskiej Cochabambie.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Nie bój się, jesteś wolny

Pragniemy szczęścia i poczucia, że przeżywamy swoje życie w pełni. Żeby to osiągnąć, wyznaczamy sobie różne cele, planujemy, podejmujemy decyzje. Tym wszystkim działaniom bardzo często towarzyszy jednak lęk.

Jak przestać...

Skomentuj artykuł

24 marca pamiętamy o misjonarzach męczennikach. Tylko w 2022 roku zamordowano 18 osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.