Francja podpisała porozumienie o Korytarzach Humanitarnych. Przyjmie 300 uchodźców

Francja podpisała porozumienie o Korytarzach Humanitarnych. Przyjmie 300 uchodźców
(fot. unsplash.com)
3 tygodnie temu
KAI / jb

Ministrowie spraw wewnętrznych i zagranicznych wraz z przewodniczącymi Wspólnoty Sant’Egidio i Semaines Sociales de France podpisali w Paryżu odnowienie protokołu dotyczącego Korytarzy Humanitarnych.

Umowa określa warunki identyfikacji, przyjmowania i integracji we Francji w ciągu najbliższych dwóch lat 300 uchodźców z Iraku i Syrii, obecnie przebywających w Libanie, z priorytetem dla osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji.

Ten drugi protokół jest zgodny z pierwszym, podpisanym w 2017 r., który na podstawie tych samych kryteriów pozwolił już na przyjazd do Francji 504 osób. Uruchomione we Włoszech w lutym 2016 r. Korytarze Humanitarne do tej pory pozwoliły przyjąć w Europie (we Włoszech, Francji, Belgii i Andorze) ponad 3500 uchodźców uciekających z Syrii, Iraku, Libii, Etiopii i Lesbos, którym zagwarantowano bezpieczną podróż samolotem oraz program integracyjny.

Promowane przez Wspólnotę Sant'Egidio wraz z innymi podmiotami, takimi jak Federacja Kościołów Ewangelickich we Włoszech i Konferencja Episkopatu Włoch, oraz samofinansujące się - Korytarze Humanitarne są teraz konkretnym i możliwym do powtórzenia w wielu krajach modelem na poziomie europejskim. Historie ludzi przybyłych za ich pomocą do Europy pokazują, że można nie tylko uratować tych, którym grozi wpadnięcie w ręce handlarzy ludźmi, ale także pomóc im wejść na drogi integracji.

Zwłaszcza w dobie pandemii, pełnej różnego rodzaju trudności - wystarczy pomyśleć o sytuacji w niektórych krajach przyjmujących uchodźców jako pierwsze, takich jak sam Liban - ważne jest, aby nie zostawiać samym sobie uchodźców, którzy wraz ze swoimi rodzinami czekają na odpowiedź solidarności. Podczas pięciu lat działania korytarzy humanitarnych wzrosła hojność wielu obywateli, którzy swoim dobrowolnym i bezinteresownym zaangażowaniem pokazują, że możliwe jest zbudowanie Europy zgodnej z jej ideałami humanizmu i solidarności.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Alfred Wierzbicki, Karol Kleczka
27,93 zł
39,90 zł

Wiara, która nie boi się Innego

Czy Kościół może być wspólnotą, która nikogo nie wyklucza? Czy chrześcijanin zawsze powinien stawać po stronie atakowanego, bez względu na jego poglądy? Co najbardziej szkodzi wiarygodności Kościoła? 

Ksiądz...

Skomentuj artykuł

Francja podpisała porozumienie o Korytarzach Humanitarnych. Przyjmie 300 uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.