Francja: pomnik Jana Pawła II w Ploërmel zostanie sprzedany Kościołowi?

Francja: pomnik Jana Pawła II w Ploërmel zostanie sprzedany Kościołowi?
(fot. France Politique / twitter.com / shutterstock.com)
3 lata temu
KAI/ ed

Aby zachować krzyż na pomniku Jana Pawła II w Ploërmel i zakończyć trwającą od 10 lat polemikę wokół monumentu, merostwo tej miejscowości w Bretanii przychyla się do możliwości sprzedaży pomnika diecezji, która postawi go na terenie należącym do Kościoła - ujawnia tygodnik "Famille chrétienne".

Po decyzji Rady Stanu z 25 października, zobowiązującej mera Ploërmel do usunięcia w ciągu sześciu miesięcy krzyża wieńczącego monument, trwają negocjacje między merostwem a diecezją Vannes, mające na celu zachowanie monumentu w całości.Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem będzie sprzedaż dzieła Zuraba Ceretelego Kościołowi i ustawienie go na prywatnym terenie katolickiej szkoły średniej.

Pomnik zostanie sprzedany diecezji

- Trochę przesuniemy pomnik i konflikt się zakończy - tłumaczy mer Patrick Le Diffon dziennikowi "Le Figaro", dodając, że monument mógłby stanąć obok budynku administracyjnego gimnazjum Najświętszego Serca (Sacré-Cœur). Aby uniemożliwić dalsze kroki prawne przeciwko obecności pomnika, zostanie on sprzedany diecezji.

- Bo gdybym go podarował, ktoś mógłby mnie oskarżyć o ukrytą dotację dla Kościoła katolickiego - podkreśla Le Diffon. Ordynariusz diecezji Vannes bp Raymond Centène po orzeczeniu Rady Stanu przyznał, że istnieją dwa wyjścia zachowania pomnika w całości: przeniesienie go w inne miejsce lub wykupienie terenu publicznego, na którym on stoi, przez osobę prywatną.

I choć pierwsza możliwość wydaje się być już przesądzona, to pozostają jeszcze do wykonania procedury administracyjne. Dlatego sprawa nie zakończy się wcześniej niż w lutym 2018 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francja: pomnik Jana Pawła II w Ploërmel zostanie sprzedany Kościołowi?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.