Fundusz Kościelny. Rząd debatuje nad przyszłością wsparcia finansowego dla kościołów

Fot. depositphotos.com
PAP / jh

We wtorek, podczas posiedzenia rządu, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawi sprawozdanie z prac zespołu zajmującego się Funduszem Kościelnym. To kluczowy moment w trwających debatach nad przyszłością finansowania Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.

Rządowe spotkanie, zaplanowane na wtorek, przyciągnie uwagę zarówno polityków, jak i przedstawicieli kościołów oraz związków wyznaniowych. Głównym tematem będzie raport zespołu międzyresortowego ds. Funduszu Kościelnego, nad którym od kilku miesięcy pracuje grupa ekspertów pod przewodnictwem Władysława Kosiniaka-Kamysza. W lutym bieżącego roku, po pierwszym posiedzeniu zespołu, Kosiniak-Kamysz zapowiadał, że do końca marca zostanie przedstawiona Radzie Ministrów koncepcja projektu oraz pierwszy raport z prac.

Fundusz Kościelny został utworzony na mocy ustawy z 20 marca 1950 r., jako forma rekompensaty dla kościołów i związków wyznaniowych za przejęte przez państwo nieruchomości. W praktyce oznaczało to przekazanie dochodów z tych nieruchomości proporcjonalnie do ich wielkości na wsparcie różnych wyznań. Warto podkreślić, że z Funduszu korzystają wszystkie legalnie działające w Polsce związki wyznaniowe, w tym również te, które nie utraciły majątku w 1950 roku. Obecnie jest ich aż 185.

Co dalej z Funduszem Kościelnym?

Kosiniak-Kamysz, jako przewodniczący zespołu, wyraził oczekiwanie, że poszczególni członkowie zespołu przedstawią swoje propozycje zmian, które zapewnią właściwe funkcjonowanie kościołów i związków wyznaniowych. Kolejne posiedzenie zespołu zaplanowano na połowę sierpnia, co sugeruje, że prace są na zaawansowanym etapie. W związku z tym, wtorkowe posiedzenie rządu może przynieść istotne decyzje dotyczące przyszłości Funduszu.

DEON.PL POLECA

Fundusz Kościelny od lat budzi kontrowersje i jest przedmiotem debat publicznych. Jego rola jako mechanizmu wsparcia dla różnych wspólnot wyznaniowych w Polsce jest niezaprzeczalna, jednak pojawiają się pytania o adekwatność i sprawiedliwość jego funkcjonowania w obecnych warunkach społeczno-politycznych. Decyzje podjęte przez rząd w najbliższych dniach mogą wpłynąć na kształt relacji państwo-Kościół na wiele lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Fundusz Kościelny. Rząd debatuje nad przyszłością wsparcia finansowego dla kościołów
Komentarze (2)
AZ
~Alicja Z
6 sierpnia 2024, 21:01
Dyskutują, debatują o Funduszu Kościelnym i nic z tego nie wynika, może chodzi tylko o to, żeby mówić.
HZ
~Hanys z Namysłowa
6 sierpnia 2024, 13:10
U nas w Niemczech kościół katolicki do dziś otrzymuje rekompensaty za zabrane kiedyś majątki, miało miejsce ponad sto lat temu.Nasz rząd stosuje zasadę, grzech nie jest odpuszczony póki wziatek nie zwrócony.Ciekawi mnie czy Polska zwróciła wszystko Kościołowi, czy zwróciła też nawiązkę za bezprawne użytkowanie. U nas w Niemczech Kościoły są bogate,mają szpitale,szkoły, nieruchomości, nikt nie ma pretensji o to, tylko Polacy myślą jak pies ogrodnika.