Generał jezuitów: musimy zmienić życie zakonne

Generał jezuitów: musimy zmienić życie zakonne
(fot. Grentidez / Wikimedia Commons)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

"Musimy tak zmienić życie zakonne i kościelne, by ludzie mogli powiedzieć: «To jest właśnie to, czego pragnę»". Tak przełożony generalny jezuitów skomentował aktualną sytuację powołaniową. O. Adolfo Nicolás przebywa w Hiszpanii z wizytą, która potrwa do soboty 11 maja.

Pierwsze gesty Papieża Franciszka są początkiem odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób duchowość ignacjańska wpłynie na następcę św. Piotra. Z jednej strony w wypowiedziach Papieża widać "nie przywiązywanie się do rzeczy", a z drugiej stwierdzenie, że biskupi i kapłani powinni "pachnąć jak wierni", tzn. rzeczywiście być pośród ludu. Władze kościelne mają też troszczyć się o liturgię, ale bez przywiązywania się "do szmatek".

"Jak Papież będzie mógł żyć tymi zasadami w instytucji, która ma tak długą i poważną tradycję? - pyta o. Adolfo Nicolás SJ. - "Jest to coś, co my, jezuici, usilnie pragniemy zobaczyć, ponieważ jest to człowiek bardzo dobrze przygotowany i znający głęboko jezuicką duchowość". Wybór papieża-jezuity był "niespodzianką", ale Towarzystwo Jezusowe będzie "współpracowało z nim z taką samą gorliwością i posłuszeństwem, jak z poprzednimi papieżami".

Do 11 maja o. Nicolás odwiedzi pięć hiszpańskich prowincji jezuickich, które od 2014 r. połączą się w jedną. W Hiszpanii żyje i pracuje ponad 1200 jezuitów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Generał jezuitów: musimy zmienić życie zakonne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.