Generał jezuitów: To nadzieja dla Kościoła

Generał jezuitów: To nadzieja dla Kościoła
Adolfo Nicolás SJ (fot. DEON.pl)
KAI / pz

Wybór kard. Jorge Mario Bergoglio otwiera przed Kościołem etap pełen nadziei - napisał w opublikowanym 14 marca oświadczeniu generał zakonu jezuitów, ks. Adolfo Nicolás. W imieniu Towarzystwa Jezusowego podziękował Bogu za wybór nowego papieża, którym po raz pierwszy w historii został jezuita.

O. Nicolás zapewnił, że wszyscy jezuici towarzyszą w modlitwie swemu współbratu i dziękują za "wielkoduszność, z jaką przyjął obowiązek przewodzenia Kościołowi w tym przełomowym momencie".

- Imię Franciszek, pod jakim go od tej pory znamy, przywołuje ewangelicznego ducha bliskości z ubogimi, jego utożsamienie się z rzeszą najmniejszych i jego zaangażowanie na rzecz odnowy Kościoła. Od pierwszej chwili, gdy się przedstawił ludowi Bożemu, dał widoczne świadectwo swej prostoty serca, swej pokory, swego doświadczenia duszpasterskiego i swej głębokiej duchowości - napisał generał zakonu.

Przypomniał, że cechą charakterystyczną jezuitów są "szczególne więzy miłości i służby", wiążące ich z papieżem. - Dlatego podzielamy radość całego Kościoła, a jednocześnie pragniemy ponowić naszą gotowość do bycia posłanymi do winnicy Pańskiej, w duchu naszego specjalnego ślubu posłuszeństwa, który w sposób szczególny łączy nas z Ojcem Świętym - oświadczył o. Nicholás.

Poniżej pełny tekst oświadczenia:

DEON.PL POLECA

Oświadczenie Przełożonego Generalnego Towarzystwa Jezusowego

W imieniu Towarzystwa Jezusowego dziękuję Bogu za wybór nowego Papieża, kardynała Jorge Mario Bergoglio SJ, który otwiera dla Kościoła etap pełen nadziei.

My wszyscy, jezuici, towarzyszymy modlitwą naszemu współbratu i dziękujemy mu za jego hojność w przyjęciu odpowiedzialności za kierowanie kościołem w tej ważnej chwili. Imię "Franciszek", którym będzie nazywany od tego momentu, przywołuje jego ewangelicznego ducha bliskości z biednymi, jego utożsamianie się z ludźmi prostymi i jego zaangażowanie dla odnowy Kościoła. Od pierwszej chwili, kiedy pojawił się przed ludem Bożym, dał w widzialny sposób świadectwo swej prostoty, pokory, doświadczenia duszpasterskiego i duchowej głębi.

"Właściwy charakter naszego Towarzystwa stanowi to, że jest ono jednocześnie instytutem zakonnym, apostolskim i kapłańskim, związanym z Biskupem Rzymskim całkiem szczególnym węzłem miłości i służby’ (NU 2, n. 2). Podzielamy radość całego Kościoła i pragniemy odnowić naszą gotowość, aby być posłanymi do winnicy Pana, zgodnie z duchem naszego specjalnego ślubu posłuszeństwa, który jednoczy nas z Ojcem Świętym w sposób szczególny (KG 35, D. 1, 17).

o. Adolfo Nicolás S.J.
Przełożony generalny

Rzym, 14 marca 2013 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Generał jezuitów: To nadzieja dla Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.