George Weigel o Muzeum Jana Pawła II

(fot. Pimke / Wikimedia Commons)
KAI / pk

Słynny biograf Jana Pawła II, George Weigel, był zachwycony nowoczesną ekspozycją muzeum papieskiego w Wadowicach, którą nazwał "fenomenalną". Pracownicy muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II poinformowali, że muzealna ekspozycja może być inspiracją dla jego nowej książki.

Słynny biograf Jana Pawła II, George Weigel, zwiedził muzeum papieskie w Wadowicach. Według kierownictwa placówki, watykanista z USA był zachwycony nowoczesną ekspozycją. Pracownicy muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II poinformowali, że muzealna ekspozycja, jaką zobaczył Weigel, może być inspiracją dla jego nowej książki. Profesor po zwiedzeniu wystawy określić miał ją jako "fenomenalną" i nie krył podziwu wobec pomysłodawców koncepcji. "Entuzjazm wybitnego pisarza jest potwierdzeniem, że wystawa umiejętnie prowadzi zwiedzających przez najistotniejsze momenty życia i pontyfikatu Jana Pawła II" - podkreślają przedstawiciele muzeum.

George Weigel jest amerykańskim pisarzem katolickim, teologiem, działaczem społecznym i politycznym, autorem wybitnej biografii papieża Jana Pawła II "Świadek nadziei".

DEON.PL POLECA

Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w budynku, w którym urodził się Karol Wojtyła. Trzyletni remont, w latach 2010-2013, służył dostosowaniu budynku został do nowej wystawy autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów. Ekspozycja powiększyła się czterokrotnie - do ponad tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znalazły się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy.

Na wystawie zobaczyć można m.in. szkaplerz Ojca Świętego, liczne rękopisy z jego wierszami i utworami literackimi, oryginalne dokumenty z Uniwersytetu Jagiellońskiego z pierwszych lat studiów. W jednej z sal znajduje się kamyk z Mount Everest, który podarowała Janowi Pawłowi II Wanda Rutkiewicz. Himalaistka zdobyła najwyższa górę świata w tym samym dniu, kiedy Karol Wojtyła został papieżem. W sali "W Duchu Świętym" umieszczono oryginalne szaty kardynałów, biorących udział w pogrzebie Ojca Świętego oraz wierną kopię Ewangeliarza, który w skutek powiewu wiatru zamknął się tego dnia na papieskiej trumnie.

W innym pokoju umieszczono różaniec jednej z widzących z Fatimy, s. Łucji Dos Santos, podarowany papieżowi w 2000 r. Jest też replika kuli, która raniła papieża i została potem wmontowana w koronę Matki Bożej Fatimskiej, naznaczone krwią ubranie ochroniarza, który chwycił papieża padającego po trafieniu pociskami. Są pamiątki z licznych pielgrzymek papieskich, jak m.in. amerykański komiks Marvela z 1979 r., ilustrujący życie Karola Wojtyły.

Centralnym punktem wystawy jest dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów z oryginalnym zlewem kuchennym. Wśród pamiątek tutaj zebranych są zdjęcia rodzinne, naczynia domowe, torebka Emilii Wojtyłowej, pamiątkowy medalion, haftowane przez mamę przyszłego papieża serwetki czy ręcznik z monogramem "Lolek".

Wśród ciekawszych eksponatów jest m.in. pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II, czy replika łodzi rybackiej z czasów Jezusa. W muzeum zwiedzający wystawę mogą stąpać pod ukrytymi za szybą skrawkami ziemi przywiezionymi z różnych zakątków globu.

Papieskie muzeum w Wadowicach jest instytucją utworzoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, województwo małopolskie, archidiecezję krakowską i gminę Wadowice.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

George Weigel o Muzeum Jana Pawła II
Komentarze (1)
J
Jestem
10 kwietnia 2015, 21:35
Bravo