Ghana: beatyfikacja afrykańskiego kardynała

Ghana: beatyfikacja afrykańskiego kardynała
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
KAI/ ed

W Ghanie trwa proces beatyfikacyjny pierwszego kardynała z tego afrykańskiego kraju, Petera Poreku Dery. Długoletni arcybiskup Tamale i dwukrotny przewodniczący lokalnej konferencji episkopatu zmarł w 2008 r., niedługo przed swymi 90. urodzinami.

Jego zasługą jest afrykanizacja tamtejszego Kościoła.

Kościelny trybunał przesłuchał już 45 osób z czterech diecezji, przesłuchania w kolejnej wkrótce się rozpoczną. Jeśli proces zakończy się powodzeniem, kard. Dery stanie się pierwszym świętym z zachodniej części Afryki.

Metropolita Akry, abp Gabriel Palmer-Buckle podkreśla, że kard. Dery robił zwyczajne rzeczy w niezwyczajny sposób, dlatego nadal się o nim pamięta. Świętość bowiem nie ogranicza się do dokonywania uzdrowień i innych cudów, ale raczej polega na oddaniu, gorliwości i miłości w życiu codziennym.

Peter Poreku pochodził z plemienia Dagaba. Urodził się 10 maja 1918 r. w wiosce Ko jako czwarte z dziesięciorga dzieci w pogańskiej rodzinie Theodore’a Poreku i Agnes Zoore. Ponieważ przyszedł na świat po śmierci swego brata, uważany był za jego reinkarnację, dlatego nazwano go Dery. Był pomocnikiem swego wuja Ngmankurinaa’y, który był szamanem: przygotowywał fetysze i składał ofiary ze zwierząt.

Dzięki misjonarzom Peter przyjął w 1933 r. chrześcijaństwo. Wstąpił do niższego seminarium duchownego w Navrongo, a następnie do wyższego seminarium w Wiagha. W 1951 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował nauki społeczne na Uniwersytecie św. Franciszka Ksawerego w Antigonish w Kanadzie, a następnie uzyskał doktorat z teologii w Międzynarodowym Instytucie Katechetycznym "Lumen vitae" w Brukseli.

W 1960 r. został pierwszym biskupem diecezji Wa. Sakry biskupiej udzielił mu papież Jan XXIII w bazylice św. Piotra w Watykanie 8 maja tegoż roku.

Bp Dery otrzymał zgodę Stolicy Apostolskiej na przetłumaczenie Mszału na język dagare i śpiewanie Mszy na lokalne melodie, przy akompaniamencie afrykańskich instrumentów. Sam skomponował partyturę Mszy. Był to kamień milowy w inkulturacji chrześcijaństwa w Ghanie. Trzema głównymi polami jego pracy duszpasterskiej było zaangażowanie świeckich w misję Kościoła, edukacja młodzieży i budzenie rodzimych powołań. W latach 1962-65 uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II.

W 1974 r. został biskupem, a w 1977 r. arcybiskupem metropolitą Tamale. Funkcję tę pełnił do przejścia na emeryturę w 1994 r. Jednocześnie w latach 1982-88 kierował Konferencją Episkopatu Ghany. Uczestniczył w zgromadzeniach Synodu Biskupów w 1985 i 1987 r.

W 2006 r. Benedykt XVI wyniósł go do godności kardynalskiej w uznaniu jego szczególnych zasług dla Kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ghana: beatyfikacja afrykańskiego kardynała
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Ghana: beatyfikacja afrykańskiego kardynała
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.