Gigantyczny pożar w rejonie Góry Karmel

Gigantyczny pożar w rejonie Góry Karmel
W pożarach zginęło już 40 osób a ponad 40 tys. ewakuowano (fot. EPA/ATEF SAFADI)
9 lat temu
Radio Watykańskie / wab

Płonie święta Góra Karmel w Galilei na północy Izraela. Gigantyczne pożary objęły już obszar ponad 3 tys. hektarów i zbliżają się do portowego miasta Hajfy, trzeciego co do wielkości w Państwie Żydowskim.

W pożarach zginęło już 40 osób a ponad 40 tys. ewakuowano. Wśród ofiar śmiertelnych są strażnicy więzienni, którzy spłonęli żywcem w autobusie jadąc na ewakuację więzienia. W rejonie tym ewakuowano trzy zakłady karne, przeznaczone głównie dla Palestyńczyków, oraz szpital psychiatryczny i kampus uniwersytetu w Hajfie.

Chrześcijanie Ziemi Świętej modlą się o deszcz. To inicjatywa łacińskiego patriarchy Jerozolimy, który napisał list do wiernych Ziemi Świętej. Abp Fouad Twal wezwał wyznawców Chrystusa do modlitwy na wzór proroka Eliasza, ponieważ kraj od siedmiu lat przeżywa katastrofalną w skutkach suszę. Modlitewna inicjatywa połączyła zresztą chrześcijan, żydów i muzułmanów. Niektórzy z rabinów wezwali mieszkańców Izraela do pokuty za grzechy i do nawrócenia.

Abp Twal ogłosił, że najbliższa niedziela ma być dniem modlitwy, a następny piątek dniem postu w intencji opadów deszczu i Bożego zmiłowania. Władze Izraela zaapelowały do mieszkańców o oszczędne gospodarowanie wodą i ogłosiły, że konieczna jest budowa nowych destylarni wody morskiej na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gigantyczny pożar w rejonie Góry Karmel
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Gigantyczny pożar w rejonie Góry Karmel
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.