Gliwice: ingres biskupa diecezji Jana Kopca

Gliwice: ingres biskupa diecezji Jana Kopca
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz bp Jan Kopiec podczas uroczystej mszy św. Ingres biskupa Jana Kopca do kościoła katedralnego pw. św. apostołów Piotra i Pawła odbył się dziś w Gliwicach. Biskup Kopiec zastąpił pierwszego biskupa gliwickiego Jana Wieczorka. (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
KAI / wm

W Gliwicach odbył się ingres nowego biskupa diecezji Jana Kopca. Na uroczystość, która odbyła się 28 stycznia, przybyli m. in. kardynał Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz, mimo siarczystego mrozu - tłumy wiernych.

Bicie dzwonów w całej diecezji gliwickiej obwieściło dziś ingres nowego pasterza. W uroczystej procesji nowy biskup gliwicki Jan Kopiec przekroczył próg katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Decyzją papieża Benedykta XVI zastąpił on pierwszego biskupa nowoutworzonej przed 20 laty diecezji gliwickiej - Jana Wieczorka.
W procesji do katedry podążała służba liturgiczna, poczty sztandarowe, delegacje wyższych uczelni, dziekani i prałaci, członkowie Kolegium Konsultorów, biskupi i kardynałowie, bp Jan Kopiec wraz z nuncjuszem apostolskim abp. Celestyno Migliore oraz odchodzący na emeryturę biskup gliwicki Jan Wieczorek. Mimo siarczystego mrozu na uroczystość przybyły tłumy wiernych.

W drzwiach katedry bp. Jana Kopca powitał proboszcz parafii katedralnej ks. Bernard Plucik, który podał nowemu biskupowi krucyfiks do ucałowania. Następnie bp Kopiec uczynił znak krzyża pobłogosławioną wodą oraz pokropił nią wiernych, po czym przekroczył próg katedry jako nowy biskup diecezji gliwickiej.

- Biskup Jan przybywa do ludu dobrze sobie znanego. Wśród tego ludu bowiem się urodził, wzrastał i dojrzewał. Tu także zrodziło się jego kapłańskie powołanie - przypomniał w słowach powitania bp Jan Wieczorek.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczytał pismo papieża Benedykta XVI o mianowaniu bp. Jana Kopca - biskupem gliwickim. - Usilnie wszystkich zachęcamy, aby przyjęli Cię z radosnym duchem i chętnie podążali drogami zbawienia - napisał Ojciec Święty. Następnie nuncjusz przekazał bp. Kopcowi ten dokument oraz pastorał bp Wieczorka, który jest znakiem władzy pasterskiej. Bp Kopiec po raz pierwszy zasiadł na katedrze biskupiej.

Homagium, czyli wyrazy szacunki i posłuszeństwa złożyli nowemu biskupowi gliwickiemu przedstawiciele diecezji. Do nowego biskupa podeszli kolejno: księża i klerycy, osoby konsekrowane i wierni świeccy składając mu homagium. W gronie tym nie było biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej Gerarda Kusza, ponieważ w tych dniach trafił do szpitala. Zebranych poruszył widok niepełnosprawnych - mężczyzny na wózku oraz kobiety, która językiem migowym wyraziła posłuszeństwo nowemu pasterzowi.

- Zadaniem Kościoła gliwickiego będzie - jak to wskazywał przed wiekami Apostoł Narodów: iść, nauczać, wspierać, tłumaczyć i nie stać w miejscu - powiedział w swojej pierwszej homilii biskup Kopiec. - To będzie praca najtrudniejsza, ale tylko taką mogę przyrzec - podkreślił. - Nie bywanie na salonach, ale trwanie na modlitwie i cierpliwym towarzyszeniu człowiekowi. I przypominaniu: będziesz uznawał jednego Boga, czcił rodziców i starszych, nie będziesz zabijał, nie będziesz plugawił ludzkiej godności, nie będziesz naruszał porządku nawet rzeczy materialnych i dobrego imienia bliźniego. Nie trzeba więc żadnego nowego programu’ - zaznaczył, zapraszając swoich diecezjan i ludzi dobrej woli do "pójścia wspólną drogą". - Będziemy kiedyś odpowiadali, czy nie zmarnowaliśmy szansy, by zapuszczać korzenie w przeszłość i iść przyszłość - zaznaczył.

Bp Kopiec mówił, że Kościół jest żywą wspólnotą, wspierającą się całą swoją siłą na fundamencie tych, którym zlecona została funkcja skały. - W tym wymiarze Kościół jest przede mną, a ja tylko wchodzę w jego istotę; i żadną miarą nie może liczyć się fakt skąd przychodzę, kim jestem dla poszczególnego człowieka z moją dotychczasową drogą życiową, dokonaniami w zakresie nauki, czy w pasterskim zaangażowaniu - mówił bp Kopiec. Dziś jest bowiem święto Kościoła, "który stale mnie przerasta a który związał się z moją ziemią" i to już od dawna. Dziś jest święto Kościoła, który dopiero się ujawni, gdy my w nim znajdziemy własne, trwałe miejsce - dodał biskup gliwicki.

Część homilii hierarcha poświęcił swojej nowej diecezji. - Kościół na tym obszarze dziś przedstawia się nam wszystkim w swej okrzepłej dojrzałości, jak korzeń, który zapuszczony w przeszłość, kieruje się ku przyszłości". Przypomniał dzieje utworzonej przed 20 laty diecezji gliwickiej, która wpierw należała do diecezji wrocławskiej i krakowskiej, a w XX wieku do katowickiej i opolskiej. - Ziemia ta była ojczyzną wspaniałych gospodarzy, ale jeszcze bardziej odpowiedzialnych duszpasterzy - dodał wymieniając szczególnie swojego poprzednika bp. Jana Wieczorka.

- Stąpamy po ziemi ciężkiej pracy górnika i hutnika, którzy zmieniali jej oblicze, by rolnik mógł zapewnić obfitość chleba powszedniego. Dziś przychodzi spojrzeć z rozrzewnieniem na to, co minęło. Bowiem w dzisiejszym oglądzie ziemskiego oblicza tego zakątka ziemi, wiele z filarów naszej dumy, w przeszłości gwarantującej zasobność i bogatą scenerię życia, dziś przedstawia się smutno. Nie ukrywamy, że przez krajobrazy, unaoczniające degradację tej ziemi, przeziera nade wszystko paraliżujące człowieka uczucie beznadziejności, brak poczucia stabilności, pracy, mieszkania. Taką egzystencję budują ludzie ludziom! - ubolewał hierarcha.

Jego zdaniem mogło być pomyślnie, "gdyby w każdej epoce, także i naszej, rozumiano, że harmonijne rozwijanie wszystkich aspektów ludzkiej egzystencji zawsze pozwala znaleźć właściwe rozwiązanie, bez naruszania godności i ludzkiej nadziei".

- Nie wystarczy opłakiwać dawne kształty - mówił bp Kopiec, lecz poszukiwać pokładów nowych sił w ludzkich sercach, by ożywić ducha w degradującym się środowisku naturalnym. Rozpoczynać należy, jak przed wiekami, od nawoływania do nawrócenia - podkreślił.

List gratulacyjny z okazji ingresu bp. Kopca przesłał przebywający w Rzymie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Pod koniec uroczystości odczytał go metropolita katowicki Wiktor Skworc. Gratulacje dla nowego ordynariusza przekazał także prezydent RP Bronisław Komorowski.

Prymas Polski zapewnił bp. Kopca o szczerej i gorącej modlitwie w intencji jego posługi, z przekonaniem, że "jeśli Bóg kogoś powołuje to i łaskę daje".

- Pan Bóg obdarował Cię wieloma talentami intelektualnymi i duchowymi doświadczeniami, które rozwijałeś w diecezji opolskiej. Niech teraz twa posługa owocuje w diecezji gliwickiej - życzył abp Kowalczyk.

Z kolei prezydent RP Bronisław Komorowski w liście gratulacyjnym podkreślił, że diecezją gliwicką od dzisiaj kierować będzie "doświadczony w pełnieniu posługi biskupiej, wieloletni formator kapłanów, intelektualista i ceniony nauczyciel prawd wiary, wybitny znawca i miłośnik historii Kościoła. Pasterz, który dał się poznać jako człowiek dialogu, otwarty na ludzi, chcący i potrafiący dzielić się z nimi własnym doświadczeniem życia chrześcijańskiego. Swoją szeroką wiedzę, talenty i umiejętności dotąd pożytkował w służbie diecezji opolskiej oraz w pracach Rady Naukowej, Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego i innych gremiów Konferencji Episkopatu Polski".

Prezydent przypomniał też, że bp Kopiec otrzymał sakrę z rąk papieża Jana Pawła II i wyraził przekonanie, że błogosławiony będzie miał w nowym biskupie gliwickim "wytrwałego naśladowcę i kontynuatora dzieła nowej ewangelizacji".

Na ingres bp. Jana Kopca do Gliwic przybyli m.in.: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak, arcybiskupi seniorzy - katowicki - Damian Zimoń oraz opolski - Alfons Nossol. Przybyli także goście z zagranicy, m.in. bp Wolfgang Ipolt - biskup Görlitz, abp Jan Graubner z Ołomuńca, biskup witebski Władysław Blin. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele wyższych uczelni, m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie bp Kopiec studiował historię Kościoła i uzyskał doktorat z nauk teologicznych oraz Uniwersytetu Opolskiego, z którym jest związany poprzez swoją dydaktyczną i naukową działalność. Obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.
Uroczystość uświetniły Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, Chór Katedralny oraz górnicza orkiestra dęta kopalni "Sośnica".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gliwice: ingres biskupa diecezji Jana Kopca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.