Gliwice: w Oknie Życia pozostawiono dziecko

KAI / drr

Chłopczyk był zadbany, nakarmiony i w dobrej kondycji fizycznej. Mimo to zgodnie z obowiązującymi procedurami wezwano karetkę pogotowia, która przewiozła dziecko na badania do Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach. Imię Jan siostry nadały chłopcu na cześć bł. Jana Pawła II.

To drugi noworodek, którego odnaleziono w gliwickim Oknie Życia. Pierwsze dziecko, także chłopca, pozostawiono tam w maju 2010 roku.

Gliwickie Okno Życia istnieje od grudnia 2009 roku. Wówczas miejsce to poświęcił ówczesny biskup gliwicki Jan Wieczorek.

W Polsce pierwsze "Okno życia" powstało w Krakowie w 2006 r. przy klasztorze Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Do tej pory otwarto ich ponad 50 - są już w każdej diecezji. Dotychczas w oknach życia pozostawiono już ponad 60 noworodków.

DEON.PL POLECA

"Okna życia" organizują zazwyczaj diecezjalne Caritas we współpracy ze zgromadzeniami żeńskimi, domami samotnej matki, w dwóch wypadkach - w Łodzi i Starachowicach - ze szpitalami miejskimi.

"Okna" są klimatyzowane, monitorowane kamerami, które śledzą tylko pozostawione dziecko oraz zaopatrzone w alarm. Dzięki temu nawet noworodek pozostawiony w środku nocy znajduje natychmiastową pomoc dyżurującej zakonnicy. Dziecko jest niezwłocznie dowożone do szpitala a wkrótce potem wszczyna się procedury adopcyjne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gliwice: w Oknie Życia pozostawiono dziecko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.