"Głos Kościoła w sprawie uchodźców jest decydujący"

"Głos Kościoła w sprawie uchodźców jest decydujący"
(fot. youtube.com)
4 lata temu
natemat.pl / kw

"Jeżeli ktoś mógłby wyzwolić Polaków z tego strachu przed uchodźcami, to jest to tylko Kościół" - powiedziała Janina Ochojska, szefowa PAH - "Tylko Kościół ma taką siłę".

"Przyjęła by Pani uchodźców pod swój dach?" "Absolutnie tak" - odpowiedziała szefowa PAH - "Ale to nie jest związane z żadną postawą polityczną. To jest postawa przyzwoitego człowieka" - mówi Janina Ochojska.

W wywiadzie zamieszczonym na portalu natemat.pl szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej zaapelowała do Polaków, by nie dali się zastraszyć, wmówić sobie, że uchodźcy to "gorsi ludzie, robactwo".

"Dziwi mnie, że my jako naród dajemy sobie to wmówić, że dajemy sobie wmówić strach. Ludźmi przestraszonymi jest łatwo rządzić. Apeluję do Polaków, żeby jednak nie dali się zastraszyć" - stwierdziła szefowa PAH.

Co więcej, twierdzi Ochojska, pomoc ofiarom wojen "nie będzie nas wiele kosztowało, bo dostaniemy na przyjęcie uchodźców pieniądze z Unii Europejskiej. Nie brakuje nam miejsca. Są gotowe społeczności, by przyjąć tych ludzi".

Szefowa PAH podkreśliła również, że przybysze stanowią wartość dodaną dla społeczności. "Nie możemy uważać, że nas nie stać [na przyjęcie uchodźców - przyp. DEON.pl], że ci ludzie stanowią dla nas zagrożenie" - stwierdziła.

Skrytykowała również tych, którzy straszą niewielką - w skali Polski - liczbą osób potrzebujących pomocy: "jeżeli rzeczywiście zakładamy, że 7 tys. odbierze nam tożsamość narodową, to słabo z nami jako narodem".

Choć Polska Akcja Humanitarna jest mocno zaangażowana w tzw. "pomoc na miejscu" w Syrii (prowincja Idlib, opanowana przez rebeliantów - przyp. DEON.pl), to Ochojska przyznała, że "przyjęcie ich tu - pod nasz dach, do naszej ojczyzny byłoby dla nich ogromną pomocą w przetrwaniu tej wojny. I choć byśmy pomagali dziesięć razy więcej na miejscu, to nie usprawiedliwia faktu, że niepomaganie tu jest czymś złym. To odmowa istotnej pomocy osobom, które tego potrzebują".

Szefowa PAH wskazała również, że za wytworzenie się skrajnych postaw dotyczących uchodźców odpowiadają media. Niektóre z nich mówią o "milionach muzułmańskich imigrantów", co dla Ochojskiej "jest kłamstwem": "Mówi się, że te 7 tys. sprowadzi miliony. To jest niemożliwe" - stwierdziła. "Nie widzę zagrożenia, a mam bardzo duże doświadczenie w pracy z ludźmi z krajów muzułmańskich. I jest to jak najbardziej pozytywne doświadczenia".

Szefowa PAH dodała również, że "tylko Kościół mógłby wyzwolić Polaków z tego strachu przed uchodźcami".

"Tylko Kościół ma taką siłę i zdecydowana postawa Kościoła oraz list odczytany w każdej parafii na pewno zmieniłby stosunek Polaków do uchodźców" - stwierdziła - "I tych wierzących, i tych niewierzących. Postawa Kościoła według mnie jest decydująca".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Głos Kościoła w sprawie uchodźców jest decydujący"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.