Gniezno: wychowawcy seminaryjni szkolą się w zakresie psychoseksualności człowieka

Gniezno: wychowawcy seminaryjni szkolą się w zakresie psychoseksualności człowieka
(fot. cathopic.com)
1 rok temu
KAI / sz

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie trwa piąta edycja szkolenia dla wychowawców seminaryjnych w zakresie szeroko pojętej sfery psychoseksualnej człowieka oraz przygotowania przyszłych księży do bezpiecznej pracy z dziećmi i młodzieżą.

Szkolenie rozpoczęło się 21 stycznia i potrwa do piątku 24 stycznia. W zajęciach uczestniczy około 40 osób – rektorów, ojców duchownych i prefektów seminariów diecezjalnych i zakonnych z całej Polski. Obecne są także siostry zakonne i świeccy pracownicy instytucji centralnych i dydaktycznych. W środę z uczestnikami spotkał się Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Mam nadzieję, że warsztaty będą dla wszystkich okazją do poszerzenia posiadanej już wiedzy i jednocześnie sposobnością do utwierdzenia się w przekonaniu, by odważnie towarzyszyć i kompetentnie pomagać na drodze kształtowania dojrzałych i zintegrowanych osobowości naszych seminaryjnych wychowanków” – mówił abp Polak.

Zajęcia w czasie szkolenia prowadzą specjaliści w zakresie szeroko pojętej seksualności człowieka m.in. prof. Maria Beisert, która należy do czołowych ekspertów w dziedzinie zaburzeń preferencji seksualnych, i która przybliżyła powyższy temat wraz z genezą i strukturą seksualności człowieka. Podczas czwartkowego wykładu będzie mówić o wykorzystaniu seksualnym dziecka, przedstawiając charakterystykę ofiar i sprawców, dynamikę relacji i przyszłe konsekwencje.

Temat „Dziecko jako ofiara wykorzystania seksualnego. Przygotowanie przyszłych księży do bezpiecznej pracy z dziećmi – profilaktyka” omówi z kolei w piątek Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Wykłady obejmują także zagadnienia z zakresu m.in. dynamiki realizacji powołania do celibatu, tożsamości płciowej, a także problemu uzależnienia od cyberseksu. Zagadnienie „Środowisko Kościoła i kapłani a problem wykorzystania seksualnego nieletnich. Odpowiedź Kościoła na problem wykorzystania nieletnich” zreferuje w piątek ks. dr Wojciech Rzeszowski, organizator szkolenia i delegat arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży.

„To już piąte spotkanie, które wpisuje się w działania profilaktyczne Kościoła służące budowaniu bezpiecznego środowiska pracy z dziećmi i młodzieżą i przygotowujące do tego przyszłych kapłanów. Myśl jest taka, aby jak najlepiej wyedukować najpierw samych formatorów, bo im lepiej oni będą rozumieć naturę ludzką, im głębiej będą ją przeżywać i z różnymi procesami się konfrontować, tym skuteczniej będą potrafili pomóc wzrastać młodemu pokoleniu. Chodzi więc przede wszystkim o uwrażliwianie i edukację” – tłumaczy ks. Rzeszowski.

W szkoleniu bierze także udział ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

„Każdy, kto zajmuję się formacją młodych ludzi zdaje sobie sprawę, że trzeba nieustannego aktualizowanie i uzupełnienia posiadanej wiedzy, dlatego takie szkolenia są ogromnie ważne, a w kontekście kryzysu, z jakim mierzymy się w Kościele, są wręcz niezbędne. Sądzę, że musimy na nowo przemyśleć formację w seminariach, by zastanowić się jakie błędy popełniliśmy, że do tak wielkich dramatów doszło” – przyznaje ks. Studnicki.

W zajęciach uczestniczy również znany duszpasterz małżeństw i rodzin o. Ksawery Knotz, dla którego udział w szkoleniu to przede wszystkim okazja do pogłębienia posiadanej już wiedzy, którą będzie mógł później wykorzystać w pracy z małżeństwami. Kapucyn zwraca także uwagę na konieczność odpowiedniego przygotowania formatorów seminaryjnych, w czym tego typu spotkania z całą pewnością pomagają.

Szkolenie odbywa się w łączności i pod patronatem krakowskiego Centrum Ochrony Dziecka. Każdego dnia celebrowana jest jutrznia i Msza św. W czwartek uczestniczy obejrzą film „Spotlight”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Gniezno: wychowawcy seminaryjni szkolą się w zakresie psychoseksualności człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.