„God bless the King”. Angielski kardynał modli się za króla Karola III, u którego zdiagnozowano raka
„W imieniu całej Wspólnoty Katolickiej w Anglii i Walii składam Jego Królewskiej Mości najserdeczniejsze życzenia i zapewnienie o niezłomnych modlitwach o jego pełny i szybki powrót do zdrowia. Niech Bóg błogosławi Króla” - napisał na platformie X angielski kardynał Vincent Nichols po tym, jak Pałac Buckingham poinformował w poniedziałek, że król rezygnuje z niektórych obowiązków publicznych z powodu konieczności leczeniem zdiagnozowanego niedawno raka.
Z oświadczenia Pałacu Buckingham wynika, że 75-letni król Karol przeszedł niedawno leczenie z powodu powiększenia prostaty, a podczas leczenia wykryto u niego nieokreślony nowotwór.
W oświadczeniu dodano, że król „jest całkowicie pozytywnie nastawiony do leczenia”, które już się rozpoczęło. Nie podano, jaki to rodzaj nowotworu.
„Jego Królewska Mość zdecydował się podzielić swoją diagnozą, aby zapobiec spekulacjom, w nadziei, że pomoże to w zrozumieniu opinii publicznej wszystkich osób na całym świecie, dotkniętych chorobą nowotworową” - podsumowano w oświadczeniu.
I am saddened to learn that King Charles is now facing a time of treatment for cancer.
— Cardinal Nichols (@CardinalNichols) February 5, 2024
On behalf of the entire Catholic Community in England and Wales, I offer His Majesty our warmest wishes and assurance of steadfast prayers for his full and speedy recovery. God bless the King. pic.twitter.com/n1wjuI8233
Król Karol wstąpił na tron w 2022 roku po śmierci swojej matki Elżbiety II, został koronowany wiosną ubiegłego 2023.
Kardynał Nichols obecny na koronacji
Angielski monarcha jest najwyższym namiestnikiem Kościoła anglikańskiego, który odłączył się od Kościoła katolickiego w 1534 roku za panowania króla Henryka VIII.
Podczas swojej koronacji w maju ubiegłego roku, podczas której Karol złożył przysięgę wytrwania w wierze protestanckiej, kardynał Nichols był pierwszym katolickim prałatem, który wziął udział w koronacji od czasów reformacji, udzielając błogosławieństwa po koronacji.
CNA/x.com/dm
Skomentuj artykuł