Google świętuje dziś urodziny wybitnego księdza

Google świętuje dziś urodziny wybitnego księdza
(fot. European Space Agency, ESA / youtube.com // google.com)
3 lata temu
Catholic Herald / Catholic Outlook / kk

Użytkowników wyszukiwarki Google w Wielkiej Brytanii, Belgii czy Francji dziś powitał specjalny doodle poświęcony wybitnemu katolickiemu księdzu.

Chodzi o Georgesa Lemaître’a, belgijskiego duchownego, którego 124 rocznica urodzin wypada 17 lipca. Lemaître był profesorem fizyki na Katolickim Uniwersytecie w Leuven, który najbardziej znany jest dzięki teorii rozszerzającego się wszechświata, znaną jako Hipoteza Pierwotnego Atomu albo Kosmicznego Jajka. Doodle przedstawia Lemaître’a i nieustannie powiększający się wszechświat.

Google świętuje dziś urodziny wybitnego księdza - zdjęcie w treści artykułu

(fot. google.com)

Lemaître rozwijał pomysły Alberta Einsteina dotyczące Wielkiego Wybuchu, a jego praca była doskonałym przykładem na harmonię między współczesną nauką i religią, chociaż sam nie kierował się przesłankami wypływającymi z wiary w badaniach fizycznych. Twierdził, że można być zwolennikiem Wielkiego Wybuchu, jednocześnie nie przyjmując istnienia Boga, czy jakiegokolwiek bytu transcendentalnego.

Co Hawking myślał o istnieniu Boga? 6 odważnych twierdzeń zmarłego naukowca >>

Wielkim entuzjastą odkryć belgijskiego księdza był papież Pius XII. Wraz z Danielem O’Connellem udało mu się przekonać papieża do tego, by publicznie nie wspominał o kreacjonizmie. W 1940 roku został członkiem Papieskiej Akademii Nauk, a w 1960 roku jej prezesem. W trakcie pełnienia tej funkcji do Akademii zaczął przyjmować członków bez względu na ich pochodzenie czy wyznanie, co było wielkim krokiem dla tej instytucji. Pracował także w Cambridge, Harvardzie i na MIT w Bostonie.

Lemaître zmarł 20 czerwca 1966 roku na skutek choroby serca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Douglas Hyde
19,44 zł
29,90 zł

Pasjonująca biografia założyciela Małego Dzieła Boskiej Opatrzności

Opiekował się bliźnimi, jak to i inni czynią, dążył do sprawiedliwości społecznej, ale jego nadzwyczajna siła i moc tkwiła w tym, że we wszystkim, co czynił, polegał wyłącznie...

Skomentuj artykuł

Google świętuje dziś urodziny wybitnego księdza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.