Góra Chełmska: Zdewastowano sanktuarium

Góra Chełmska: Zdewastowano sanktuarium
(fot. Tomasz Kilar, Koszalin / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Nieznani sprawcy zdewastowali we wtorek maryjne sanktuarium na Górze Chełmskiej w Koszalinie (Zachodniopomorskie). Na znajdujące tam obiekty zostały naniesione sprayem różnego rodzaju znaki. Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie.

Do dewastacji - jak powiedziała PAP kom. Urszula Tartas z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie - najprawdopodobniej doszło we wtorek wczesnym ranem.

Pomalowana sprayem została kaplica, kamienny różaniec, znajdujące się lesie stacje drogi krzyżowej, pomnik poświęcony prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu, którzy w maju 2009 r. odwiedzili sanktuarium, tablica upamiętniająca pielgrzymkę odbytą w 1991 r. przez papieża Jana Pawła II na Górę Chełmską i pomnik poświęcony internowanym przez Prusaków powstańcom listopadowym, którzy budowali drogę z Koszalina do Sianowa.

Na mniejsze obiekty naniesiono znaki runiczne i odwrócone krzyże, na kaplicę napis "A furore Normannonum libera nos Domine" (Przed wściekłością Normanów uchowaj nas panie).

Policyjne dochodzenie - jak poinformowała kom. Tartas - prowadzone jest w kierunku obrazy uczuć religijnych i zniszczenia mienia.

DEON.PL POLECA

Siostra Paulina Kopacz, przełożona Domu Szenstackiego Instytutu Sióstr Maryi, który zarządza Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej, powiedziała PAP, że straty oszacowano wstępnie na ok. 10 tys. zł. Efekty działania wandali usuwa już specjalistyczna firma.

Jak dodała, siostry są zszokowane i zdumione skalą wandalizmu. Co do sprawców nie mają żadnych podejrzeń. Jest to drugi w historii sanktuarium tego rodzaju akt. Do pierwszego doszło w 1999 r. Jednak wówczas pomazana sprayem została tylko kaplica.

Znajdująca się w południowo-wschodnim obrębie Koszalina Góra Chełmska jest najwyższym wzniesieniem na Pomorzu Środkowym (136 metrów n.p.m.). Od średniowiecza była ważnym miejscem odpustowym i pątniczym. Pierwszą chrześcijańską świątynię zbudowano tu ok. roku 1217. Po przejściu Pomorza na protestantyzm w XVI w. kościół uległ zniszczeniu.

W XIX w. Góra Chełmska stała się miejscem wypoczynku i rekreacji ówczesnych koszalinian. Od 1911 r. do podnóży Góry Chełmskiej można było się dostać tramwajem, który kursował od dworca kolejowego przez centrum miasta.

Religijny charakter wzniesienie odzyskało w 1990 r., gdy utworzono na nim Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Góra Chełmska: Zdewastowano sanktuarium
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.