Gorąca dyskusja o opętaniach i egzorcyzmach

KAI / drr

Dyskusja dotycząca egzorcyzmów we współczesnym świecie była tematem dzisiejszego spotkania połączonego z prezentacją najnowszej książki wydawnictwa Fronda „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”. Uczestnikami spotkania z dziennikarzami w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej byli: demonolog o. Aleksander Posacki SJ, ks. Andrzej Grefkowicz, egzorcysta archidiecezji warszawskiej oraz Anna Ostaszewska, psychoterapeuta, superwizor Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich.

O. Aleksander Posacki, konsultant egzorcystów katolickich w Polsce i zagranicą zauważył, że w obecnych czasach jest więcej problemów zniewoleń, które wymagają interwencji egzorcystów. Zdaniem demonologa, jest to konsekwencja narastania cynizmu moralnego, relatywizmu, nihilizmu i fascynacji złem przy jednoczesnym odrzucaniu świadomości grzechu. - Nie tylko można przewidzieć, że ten problem będzie narastał. On już rzeczywiście narasta - podkreślił duchowny.

DEON.PL POLECA

Anna Ostaszewska mówiła o różnicach między chorobą psychiczną a opętaniem. Podkreśliła, że w przypadku opętania jest to połączona sekwencja wcześniejszych decyzji z późniejszymi objawami. - Zawsze pytam o wcześniejsze praktyki - przyznała Ostaszewska, wymieniając m.in. zaangażowanie w okultyzm, kontakt z wróżką czy karty tarota. - Ludzie doświadczają czasem skutków w trakcie ich praktykowania, lecz często problemy pojawiają się dopiero wtedy, gdy dana osoba nagle się nawróciła - stwierdziła.

Ks. Andrzej Grefkowicz pytany o to, jak wygląda egzorcyzm, powiedział, że najpierw zapoznaje się z opinią psychiatry. Następnie, podczas pierwszej rozmowy zapada decyzja o ewentualnym następnym spotkaniu indywidualnym. Potem podejmuje się modlitwy, w trakcie których egzorcysta stara się określić wszystkie przyczyny, które doprowadziły do opętania. - Przy modlitwie ważne jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przy jednoczesnym wyrzeczeniu się dotychczasowych praktyk: wróżb, niekonwencjonalnych metod leczenia, czy okultyzmu. Ostatnim etapem jest pokierowanie człowieka do jakiejś wspólnoty, grupy, która pomoże mu na drodze nawrócenia. W ten sposób można zapobiec, by dana osoba za pół roku znów nie potrzebowała interwencji egzorcysty - podkreśla duchowny.

W książce „Czarny Sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów” autorzy, David M. Kiely i Christina McKenna, przeprowadzili wywiady z ofiarami opętań, ich rodzinami i świadkami, w tym z księżmi, którzy asystowali przy różnych procedurach egzorcyzmu. Liczne z opisanych tu przypadków opętań miały miejsce bardzo niedawno, a niektóre z nich wciąż jeszcze trwają. Należą one do najbardziej zdumiewających przeżyć, jakich w ogóle może doświadczyć człowiek.

Książka zawiera wierny opis dziesięciu szokujących przypadków współczesnych opętań, w tym także domów nawiedzonych przez demony, i zastosowanych egzorcyzmów, a także relacje z pracy dwóch, wciąż czynnych, wybitnych egzorcystów. Szczegółowe omówione została też historia egzorcyzmów, od czasów starożytnych po współczesność. Publikacja zawiera ponadto używane przez kapłanów modlitwy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gorąca dyskusja o opętaniach i egzorcyzmach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.