Górale obchodzili 33. rocznicę wyboru JP II

Górale obchodzili 33. rocznicę wyboru JP II
(źr. fot. www.mbludzm.pl)
KAI / ad

Uroczysta procesja z banderią konną przez centrum Zakopanego, nieszpory papieskie na nowotarskim lotnisku, koncerty, projekcje filmowe - to tylko niektóre punkty podhalańskich obchodów 33. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

- To dziękczynna modlitwa za beatyfikację Jana Pawła II oraz za naszą Ojczyznę i cały kościół święty z jego Pasterzem Ojcem Świętym Benedyktem XVI - mówił ks. Marian Mucha, kustosz fatimskiego sanktuarium. Wierni przeszli w procesji przez centrum Zakopanego i znany deptak - Krupówki.

W Nowym Targu uroczystości rozpoczęły się 15 października w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie został zorganizowany koncert charytatywny na rzecz osób chorych na stwardnienie rozsiane - "Nie jesteś sam, to nas odchodzi". Wystąpiła Zofia Kilanowicz i Miejski Nauczycielski Chór "Gorce" pod dyr. Janiny Glińskiej. Zaprezentowali się także uczniowie II LO w Nowym Targu: Paulina Bielarczyk, Jakub Szewczyk i Grzegorz Kolusz oraz zespół dziecięco-młodzieżowy "Zawaternik" z Gronia-Leśnicy. - Jan Paweł II obok ludzi chorych nigdy nie przechodził obojętnie, otaczał ich specjalną troską - mówi Henryk Chrobak, dyrektor II LO w Nowym Targu.

Górale z nowotarskiego oddziału Związku Podhalan zorganizowali natomiast posiady góralskie. W programie posiadów była projekcja filmu "Przyjaciel Boga" oraz spotkanie z prezes Fundacji im. Adama Worwy - Jolantą Worwą-Łapsą.

Z okazji 33. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na stolicę Piotrową i XI Dnia Papieskiego Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Nowym Targu zorganizowały na miejskim lotnisku tradycyjne Nieszpory Papieskie, które odbyły się pod pomnikiem Jana Pawła II. W 1979 r. na nowotarskim lotnisku Jan Paweł II spotkał się z milionową rzeszą pielgrzymów.

Ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium z okazji XI Dnia Papieskiego zaprosił do Ludźmierza pary małżeńskie, które świętowały razem złoty i srebrny jubileusz. - W tym roku, w roku beatyfikacji bł. Jana Pawła II, w rocznicę wyboru papieża-Polaka, 16 października w Sanktuarium Ludźmierskim, gdy tak wielu młodych ludzi żyje ze sobą bez Sakramentu Małżeństwa, gdy tak wielu po kilku latach, a nawet miesiącach rozchodzi się, gdy niewiele perspektyw dla rodzin wielodzietnych - my chcemy podkreślić konieczność i ważność sakramentalnej przysięgi, której człowiek potrafi być wierny 25, a nawet 50 i więcej lat. Tym samym chcemy podkreślić wartość rodziny - mówi w rozmowie z KAI ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium.

Z okazji Dnia Papieskiego w Rabce Zdroju w kościele św. Teresy zorganizowano koncert pt. "Jeszcze do Ciebie powrócę…" w wykonaniu Oli Mauer, artystki "Piwnicy Pod Baranami".

Towarzyszył jej jazzman Jaro Kaganiec, organista w Kościele św. Agnieszki w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Górale obchodzili 33. rocznicę wyboru JP II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.