Grekokatolicy rozpoczynają dzisiaj Wielki Post

8 lat temu
KAI / psd

 Wierni Kościoła greckokatolickiego rozpoczęli dzisiaj okres Wielkiego Postu. Tego dnia obowiązuje ich powstrzymanie się od spożywania nabiału i pokarmów mięsnych. W tym roku, w Kościołach posługujących się kalendarzem juliańskim, Wielkanoc przypada 15 kwietnia.

Zwierzchnik grekokatolików w Polsce abp Jan Martyniak podkreśla, że poprzez Wielki Post Kościół stara się lepiej przygotować swoich wiernych do przeżywania pamiątki Wielkiej Nocy. Zaznacza, że jest to czas wielkiego nawrócenia.

Wielki Post w Kościele greckokatolickim trwa 7 tygodni. Rozpoczyna się w poniedziałek. W tym dniu oraz w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post od mięsa i nabiału.

Specyficznym jest post eucharystyczny. W cerkwiach Msze święte odprawia się tylko w soboty i niedziele. W sobotę jest to Liturgia św. Jana Chryzostoma, a w niedzielę św. Bazylego Wielkiego.

W ciągu tygodnia odprawia się inne nabożeństwa. W środy i piątki jest to Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, podczas której wierni przyjmują komunię św. W pozostałe dni są to godziny kanoniczne lub akafist do Męki Pańskiej. Nie odprawia się Gorzkich Żali, natomiast w niedziele śpiewa się nabożeństwa Pasji, składające się z tekstów biblijnych. Mimo że w liturgii wschodniej nie ma obowiązku odprawiania Drogi Krzyżowej, w niektórych parafiach jest ona również praktykowana. W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu odprawia się pokutny Kanon św. Andrzeja z Krety.

Wiernych obowiązuje udział w rekolekcjach wielkopostnych oraz skorzystanie z sakramentu pokuty i Eucharystii oraz powstrzymanie się od zabaw i praktykowanie postów.

Specyficznym gestem w tym czasie są głębokie pokłony do ziemi, którymi rozpoczyna się i kończy modlitwy na znak uniżenia i pokuty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Grekokatolicy rozpoczynają dzisiaj Wielki Post
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Grekokatolicy rozpoczynają dzisiaj Wielki Post
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.