Grupa wsparcia prowadząca “ku uzdrowieniu”. Jak pomagają osobom skrzywdzonym seksualnie w Kościele?

Grupa wsparcia prowadząca “ku uzdrowieniu”. Jak pomagają osobom skrzywdzonym seksualnie w Kościele?
fot. depositphotos.com
Czwartek, 15:17

Skrzywdzonym seksualnie przez osoby duchowne należy się nie tylko prawda i ukaranie winnych, ale również pomoc, która pozwoli poradzić sobie z trudną przeszłością. Dla takich osób powstała grupa “Ku uzdrowieniu”, która działa na terenie Archidiecezji Krakowskiej.

“Chodzi o stworzenie bezpiecznej przestrzeni, gdzie te osoby będą mogły wypowiedzieć swój ból i żal drugiemu człowiekowi i spotkać inne osoby, które także zostały zranione” - mówi prof. dr hab. Krzysztof Krajewski-Siuda, psychoterapeuta i lekarz psychiatra, który będzie prowadził jedną z podgrup przeznaczoną dla mężczyzn.

Przystąpienie do grupy wiąże się z jedną lub dwiema konsultacjami z osobą prowadzącą grupę (w tym konsultacji psychiatrycznej) ponieważ osoba, która doświadczyła krzywdy seksualnej może się borykać z depresją lub innymi zaburzeniami i konieczne jest poprawienie jakości jej życia.

“To będzie grupa wsparcia, a nie grupa terapeutyczna – wymiar godzin i setting, czyli warunki pracy nie spełniają kryteriów grupy terapeutycznej. W planie jest 10 spotkań – raz w miesiącu przez 3 godziny, spotkania w obecności terapeuty – lub terapeutki w przypadku grupy kobiecej - zaznacza prof. Krajewski-Siuda i dodaje, że spotkania nie będą odbywały się wirtualnie, ale realnie: “trudno z tak delikatnym tematem spotykać się na Zoomie”.

Do dyspozycji pokrzywdzonych będzie także prawnik, spotkań nie będzie prowadziła jednak osoba duchowna, ponieważ jej obecność może powodować trudności w zmierzeniu się z problemem. “Rozmowa pokrzywdzonego z duchownym w koloratce może być szczególnie trudna” - mówi prof. Krajewski-Siuda i podkreśla, że “jeśli ofiara skrzywdzenia ze strony duchownego ma się zgłosić do księdza, który kojarzy się ze sprawcą, to nie jest to dla niej najlepsze rozwiązanie”.

“Planujemy pracę na czas 10 miesięcy z zastrzeżeniem, że możemy go przedłużyć w zależności od potrzeb” - mówi psychoterapeuta.

Fundacja Towarzyszenia Rodzinie z Archidiecezji Krakowskiej uruchomiła grupę wsparcia psychologicznego „Ku uzdrowieniu” dla kobiet i mężczyzn. Jest ona przestrzenią dzielenia się własnymi bolesnymi doświadczeniami, bycia wysłuchanym, przyjmowania wsparcia emocjonalnego od osób, które mają podobne doświadczenia, i w towarzystwie psychologa i terapeuty przechodzenia procesu radzenia sobie z traumą. Osoby zgłaszające się do grupy wsparcia będą miały możliwość skorzystania również z konsultacji prawnych. Fundacja Towarzyszenia Rodzinie jest podmiotem realizującym w Archidiecezji Krakowskiej pomoc w zakresie szeroko rozumianej terapii psychologicznej oferowanej osobom zranionym wykorzystaniem seksualnym w Kościele.

To druga taka grupa w Polsce. Spotkania pierwszej organizowane są w Warszawie. Do grupy w Krakowie i Warszawie może zgłosić się osoba z dowolnego regionu w Polsce, grupy nie są ograniczone terytorialnie. Wsparcie doświadczonych specjalistów jest darmowe, jednak koszty transportu i noclegu nie są pokrywane ze środków przedsięwzięcia.

“Grupa powstała z myślą o osobach pełnoletnich z całej Polski skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele jako osoby małoletnie lub jako osoby dorosłe z wykorzystaniem ich zależności lub bezradności” - zaznaczają organizatorzy na swojej stronie.

Do grupy zapisać się można przez formularz https://kuuzdrowieniu.pl/#formularz albo zadzwonić pod numer 12/260 75 14 od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-20.00. Spotkania będą odbywały się w Krakowie w Poradni Fundacji Towarzyszenia Rodzinie przy ul. Faustyny 70.

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Koordynuje projekt "Wspólny Dom" poświęcony ekologii chrześcijańskiej. Pisze głównie o zmianach klimatu. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Bonowicz
54,99 zł

Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera.
Jest to nie tylko oparta na faktach, rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa, ale przede wszystkim pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących...

Skomentuj artykuł

Grupa wsparcia prowadząca “ku uzdrowieniu”. Jak pomagają osobom skrzywdzonym seksualnie w Kościele?
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Grupa wsparcia prowadząca “ku uzdrowieniu”. Jak pomagają osobom skrzywdzonym seksualnie w Kościele?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.