Grupa wsparcia prowadząca “ku uzdrowieniu”. Jak pomagają osobom skrzywdzonym seksualnie w Kościele?

Grupa wsparcia prowadząca “ku uzdrowieniu”. Jak pomagają osobom skrzywdzonym seksualnie w Kościele?
fot. depositphotos.com

Skrzywdzonym seksualnie przez osoby duchowne należy się nie tylko prawda i ukaranie winnych, ale również pomoc, która pozwoli poradzić sobie z trudną przeszłością. Dla takich osób powstała grupa “Ku uzdrowieniu”, która działa na terenie Archidiecezji Krakowskiej.

“Chodzi o stworzenie bezpiecznej przestrzeni, gdzie te osoby będą mogły wypowiedzieć swój ból i żal drugiemu człowiekowi i spotkać inne osoby, które także zostały zranione” - mówi prof. dr hab. Krzysztof Krajewski-Siuda, psychoterapeuta i lekarz psychiatra, który będzie prowadził jedną z podgrup przeznaczoną dla mężczyzn.

Przystąpienie do grupy wiąże się z jedną lub dwiema konsultacjami z osobą prowadzącą grupę (w tym konsultacji psychiatrycznej) ponieważ osoba, która doświadczyła krzywdy seksualnej może się borykać z depresją lub innymi zaburzeniami i konieczne jest poprawienie jakości jej życia.

“To będzie grupa wsparcia, a nie grupa terapeutyczna – wymiar godzin i setting, czyli warunki pracy nie spełniają kryteriów grupy terapeutycznej. W planie jest 10 spotkań – raz w miesiącu przez 3 godziny, spotkania w obecności terapeuty – lub terapeutki w przypadku grupy kobiecej - zaznacza prof. Krajewski-Siuda i dodaje, że spotkania nie będą odbywały się wirtualnie, ale realnie: “trudno z tak delikatnym tematem spotykać się na Zoomie”.

Do dyspozycji pokrzywdzonych będzie także prawnik, spotkań nie będzie prowadziła jednak osoba duchowna, ponieważ jej obecność może powodować trudności w zmierzeniu się z problemem. “Rozmowa pokrzywdzonego z duchownym w koloratce może być szczególnie trudna” - mówi prof. Krajewski-Siuda i podkreśla, że “jeśli ofiara skrzywdzenia ze strony duchownego ma się zgłosić do księdza, który kojarzy się ze sprawcą, to nie jest to dla niej najlepsze rozwiązanie”.

DEON.PL POLECA

“Planujemy pracę na czas 10 miesięcy z zastrzeżeniem, że możemy go przedłużyć w zależności od potrzeb” - mówi psychoterapeuta.

Fundacja Towarzyszenia Rodzinie z Archidiecezji Krakowskiej uruchomiła grupę wsparcia psychologicznego „Ku uzdrowieniu” dla kobiet i mężczyzn. Jest ona przestrzenią dzielenia się własnymi bolesnymi doświadczeniami, bycia wysłuchanym, przyjmowania wsparcia emocjonalnego od osób, które mają podobne doświadczenia, i w towarzystwie psychologa i terapeuty przechodzenia procesu radzenia sobie z traumą. Osoby zgłaszające się do grupy wsparcia będą miały możliwość skorzystania również z konsultacji prawnych. Fundacja Towarzyszenia Rodzinie jest podmiotem realizującym w Archidiecezji Krakowskiej pomoc w zakresie szeroko rozumianej terapii psychologicznej oferowanej osobom zranionym wykorzystaniem seksualnym w Kościele.

To druga taka grupa w Polsce. Spotkania pierwszej organizowane są w Warszawie. Do grupy w Krakowie i Warszawie może zgłosić się osoba z dowolnego regionu w Polsce, grupy nie są ograniczone terytorialnie. Wsparcie doświadczonych specjalistów jest darmowe, jednak koszty transportu i noclegu nie są pokrywane ze środków przedsięwzięcia.

“Grupa powstała z myślą o osobach pełnoletnich z całej Polski skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele jako osoby małoletnie lub jako osoby dorosłe z wykorzystaniem ich zależności lub bezradności” - zaznaczają organizatorzy na swojej stronie.

Do grupy zapisać się można przez formularz https://kuuzdrowieniu.pl/#formularz albo zadzwonić pod numer 12/260 75 14 od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-20.00. Spotkania będą odbywały się w Krakowie w Poradni Fundacji Towarzyszenia Rodzinie przy ul. Faustyny 70.

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Bonowicz

Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera.
Jest to nie tylko oparta na faktach, rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa, ale przede wszystkim pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących...

Skomentuj artykuł

Grupa wsparcia prowadząca “ku uzdrowieniu”. Jak pomagają osobom skrzywdzonym seksualnie w Kościele?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.