Grzegorz Kramer SJ: praktyka pokazuje, że nasze chronienie życia często kończy się na plakatach, krzykach i wraz z porodem

Grzegorz Kramer SJ: praktyka pokazuje, że nasze chronienie życia często kończy się na plakatach, krzykach i wraz z porodem
(fot. Jacek Taran / WAM // PAP/Wojciech Olkuśnik)
1 miesiąc temu
Facebook.com / Grzegorz Kramer SJ / sz

"Nie, to nie jest żadne zwycięstwo. Zwyciężymy wtedy, kiedy naprawdę będziemy chronić każde życie. Daleko nam do tego. Bardzo daleko" - pisze jezuita w kontekście wczorajszego wyroku TK i protestów z nim związanych.

Na swoim profilu facebookowym Grzegorz Kramer SJ napisał:
Po wyroku Trybunału, dobrze byłoby uchwalić ustawy, w których stworzy się coś takiego, jak opiekuna lub asystenta dla matek i rodziców dzieci z wadami genetycznymi, by mieli możliwość od samego początku do solidnych badań i wsparcia oraz pomocy po urodzeniu dziecka. Dziś, w praktyce, kończy się to często na rozmowie z lekarzem, w której słyszą „wyrok”.
Po drugie należałoby rozwinąć pomoc dla wszystkich rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci z wadami genetycznymi. A wiemy, że to kuleje, widać to choćby po tym, jak ośrodki dla tych dzieci muszą żebrać o pieniądze, choćby tutaj, w necie. Niestety samo uchwalenie prawa, które chroni życie od poczęcia nie sprawia, że dzieci są realnie chronione. Za tym powinno pójść usprawnienie prawa adopcyjnego, które szuka dobra dziecka, często te procesy ciągną się całymi latami, a dzieci są przerzucane z ośrodków do ośrodków, z rodzin do rodzin.
Przy COVID zabrano prawo do porodów rodzinnych i odwiedzin dzieci w szpitalach, a to nie służy życiu. W normalnych czasach też z tym nie było lekko, wszyscy przecież znamy obrazki ze szpitali, kiedy rodzice śpią pod łóżkami dzieci. Ile w ostatnim czasie nasłuchaliśmy się historii o oddziałach psychiatrycznych dla dzieci. One też wymagają ochrony i opieki.
Odnoszę wrażenie, że znów życie ludzkie (dzieci i ich rodziców, a szczególnie matek) jest niczym więcej jak (przepraszam za to określenie) karta przetargową, którą rozgrywa się dla celów politycznych. Jeśli za takim prawem nie idzie cały kompleks praw, które realnie chronią życie, to naprawdę trudno nie mieć innych odczuć.
Ochrona życia to nie może być coś, czym się rozgrywa, ale to musi być realne działanie na rzecz jeszcze nienarodzonych i już urodzonych. Niestety praktyka pokazuje, że nasze chronienie życia, bardzo często kończy się na plakatach, krzykach i wraz z porodem.
Nie, to nie jest żadne zwycięstwo. Zwyciężymy wtedy, kiedy naprawdę będziemy chronić każde życie. Daleko nam do tego. Bardzo daleko.
Ps. Nie, to nie jest post polityczny i nie jest to post za aborcją.

Po wyroku Trybunału, dobrze byłoby uchwalić ustawy, w których stworzy się coś takiego, jak opiekuna lub asystenta dla...

Opublikowany przez Grzegorza Kramera Czwartek, 22 października 2020
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka
23,94 zł
39,90 zł

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Grzegorz Kramer SJ: praktyka pokazuje, że nasze chronienie życia często kończy się na plakatach, krzykach i wraz z porodem
Komentarze (56)
JK
~Jerzy Komorowski
26 października 2020, 18:13
Ja rozumiem, że dzieciom chorym trzeba pomóc. Skoro jednak są one zabijane przed porodem to jak im można pomóc. Kto określi, że stan służby zdrowia jest wystarczający, by zapobiec aborcji eugenicznej. Mamy z jednej strony tych co chcą zapisu o niedopuszczalności aborcji eugenicznej i całe przedsiębiorstwa sztucznego zapłodnienia, dla których aborcja eugeniczna jest wygodnym instrumentem eksperymentów na ludziach. Nie uda się sztuczne zapłodnienie - aborcja eugeniczna. Taka swoista karta gwarancyjna.
MK
~Marek krk
25 października 2020, 22:53
Jako ojciec yrójki dzieci zmarłycg przed porodem pozostawiony bez pomocy. Człowiek który kolejnego dnoa miał pójść do pracy i mieć max produktywność. Jako przyjaciel osoby niepełnosprawnej na wózku, ktora zgodnie z NFZ musi co 2 tyg zmieniać świadczeniodawcę rehabilitacji i jeździć co chwilę do innego ośrodka, w pełni popieram ten artykuł... Po owocach można poznać. Bóg ma zawsze trzecie wyjście. On pragnie mieć przy sobie wszystkich. Także tych, ktorzy są przeciw... jeszcze bardziej przeciw. Jezus wychodził i rozmawiał a nie wydawał rozkazy i prawa. O tym jest przecież dzisiejsza Ewangelia. Milość - ot tego trzeba zacząć a nie od faryzejskich praw... Także miłość i pomoc rodzicom w trudnej sytuacji decyzji... A dziś czuję się jak karta przetargowa wykorzystana do odwrócenia oczu społeczeństwa od pandemii... Nikt z nas cierpiących rodziców nie wyjdzie na barykady - ani po jednej ani po drugiej stronie. To zbyt bolesne doświadczenia by nimi grać!
WR
Wow Ras
27 października 2020, 16:08
Bo wkładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie" (Łk 11, 42-46)
S
~~ svd
25 października 2020, 12:43
Moim zdaniem nie można wymuszać przestrzegania zasad religijnych za pomocą przymusu państwowego (sankcji prawnych) - nie tędy droga . Skoro jestem katolikiem to choćby prawo dopuszczało tzw. aborcję na życzenie to i tak nie skorzystam z tego prawa bo nie pozwala mi na to moja wiara. Ale są też ludzie, którzy mają inne zdanie w tym temacie.
AI
Adam Ingielewicz
25 października 2020, 13:44
Jak znam Pana Jezusa to za to nie będzie nie będzie nieba dla organizacji pro life. Daj Boże żeby jedyną karą za krzywdzenie bliźniego, dzielenie społeczeństwa (również naszego katolickiego) oraz sianie nienawiści do Kościoła był czyściec...
IK
~In KB
25 października 2020, 17:53
Skąd ten pomysł, że znasz Jezusa?
AI
Adam Ingielewicz
25 października 2020, 22:38
Bo czytam Ewangelię...
AI
Adam Ingielewicz
26 października 2020, 00:23
Bo w przeciwieństwie do twoich postów wobec mnie i innych, nie używam sarkazmu i nie naśmiewam sie/poniżam bliźniego swego. Polecam dzisiejszą Ewangelię o Największym Przykazaniu...
DM
~dacho m
27 października 2020, 21:51
A ty znasz? Jeśli kocha, to zna.
AI
Adam Ingielewicz
25 października 2020, 11:58
Kapłani i wierni czytają ewangelię i jej nie rozumieją. "Przynieśli Mu denara. On ich zapytał: „Czyj jest ten obraz i napis?” Odpowiedzieli: „Cezara”. Wówczas rzekł do nich: “Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga" Jak można mieszać spawy świeckie z prawami boskimi? Mamy wolną wolę i mamy wybierać między dobrem a złem. Czy fakt że morderstwa są zakazane prawem powoduje że ludzie nie zabijają? Jako katolik mam się modlić za matki żeby nie popełniały grzechu. A gdybym się dowiedział że któraś chce to zrobić, namawiałbym, prosił, błagał, modlił. To jest właśnie walka o nienarodzone dzieci. "Okna Życia" to ta walka. No ale cóż, łatwiej udawać że jest się dobrym. Uchwalić prawo i wsadzić ręce do kieszeni niż nawracać. To może jeszcze 30 dni aresztu za nieobecność na Mszy Św. Pan Bóg się ucieszy... Garstka prawdziwe wierzących jak ja i miliony chodzących bo trzeba..
KG
Katarzyna Gajda
25 października 2020, 16:42
W punkt
ŁM
~Łukasz Morawski
26 października 2020, 06:34
To czyli że nie potrzebujemy w prawie kar za gwałty morderstwa i tak dalej? Po co nam przepisy i więzienia skoro mamy moralność a niech każdy robi co uważa, pomodlimy się za niego
PW
Piotr Wójciak
26 października 2020, 13:00
Nikt nie myśli wsadzać rąk do kieszeni. To Twoje błędne założenie a priori, rodem od Kramera. Daj spokój. Wystarczy, że Kramer zlekcewazyl odwagę sędziów TK. Ty też chcesz ich deprecjonowac?
AI
Adam Ingielewicz
26 października 2020, 19:00
Karą za morderstwo i gwałt to prawo świeckie. Bóg nigdy nie odebrał ludziom prawa do grzechu. A ogranizacje pro life chcą zabawić się w Pana Boga lub go wyręczyć w karaniu. Całe nasze życie na Ziemi to walka o nieuleganie grzechowi, "gromadzenie skarbów które trwać będą wiecznie". Kara za zabicie dziecka będzie na Sądzie Ostatecznym.
WR
Wow Ras
27 października 2020, 16:09
Bo wkładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie" (Łk 11, 42-46)
WR
Wow Ras
27 października 2020, 16:11
odwagę czy spolegliwość/układność polityczną ?
Mar Cin
Mar Cin
25 października 2020, 00:03
Grzegorz jak zawsze w punkt. Zgadzam się w 100%.
EK
~Eryk K
24 października 2020, 22:55
Trzeba być bardzo politycznie krótkowzrocznym by nie dostrzec, że Kaczyński rozmontował tzw. kompromis nie dając nic w zamian. Jeśli ktoś się łudzi że tej próżni nie wypełni liberalizacja, i to podejrzewam skrajna, to jest głupcem. Pokazuje to historia innych europejskich panstw. Nawet w PIS nie ma woli zaostrzenia przepisów. Oczywiście nie nastąpi to wprost, ale małymi kroczkami. Dyskusyjne może być czy Kaczyński zrobił to umyślnie, jako realizację jego idei burzenia starego systemu, myślę że tak. Co więcej może się okazać że będzie to pretekst dla UE dla wprowadzenia jednolitych przepisów w całej UE, jako np. ochrona zdrowia.
WD
Wujek Dobra Rada
24 października 2020, 22:10
No właśnie... co zrobili polscy jezuici?
IK
~In Kab
25 października 2020, 17:56
A czego nie zrobili?
AN
~Agucha Nieslucha
24 października 2020, 21:55
Czy istnieje choc jedna osoba ktora cieszy sie z tego wyroku TK i jednoczenie moze powiedziec - prosze mamo oddaj mi swoje chore dziecko, ja je wychowawam? Nie popieram aborcji ale ten wyrok mnie nie cieszy bo nie jest istotny dla sprawy - Slowacja jest blisko i nie drogo a i internet daje wiele opcji... Jesli chcemy chronic zycie tych dzieci to musimy byc gotowi te dzieci przyjac i wychowawc zamiast ich biologicznych rodzicow - wtedy bedziemy mogli sie nazwac obroncami zycia....
WR
Wow Ras
27 października 2020, 16:13
Większość tzw. "pro life" jest po prostu tylko "pro birth".
PW
Piotr Wójciak
24 października 2020, 15:08
Nie do wiary. Świeccy ludzie, prawnicy, postawili się ogólnoświatowej tendencji, postawili na szale swoją pracę i przyszłość, a Kramer uważa, że to niewiele warte. Księżniczko, zejdź na ziemię! Przestań kwasić i stroić się na mędrca, analizator życia społecznego! Weź się ogarnij, człowieku!
WR
Wow Ras
27 października 2020, 16:17
wspomnisz moje słowa: dziś się cieszysz, a przy nowej kadencji (już bez PIS) będziesz płakał bo nowe prawo antyaborcyjne będzie bardziej liberalne niż przechodząca do historii ustawa z '93. Ależ mi się postawili ogólnoświatowej tendencji, będą opisani w encyklopedii.
PW
Piotr Wójciak
24 października 2020, 15:00
Księżniczko, proszę iść się napić kawy, włączyć dobrej jakości sprzęt audio, może wskoczyć na rower, albo iść do wspolbraci ponarzekać na biskupa, przełożonych czy tam kogo, a nam nie zawracać głowy. Ksiądz myśli, że to początek drogi? Świeccy są już duzu, duzo dalej niż ksiądz myśli, to ksiądz jest u początku drogi, bo ksiądz zrzędzi niemiłosiernie.
AW
~Adam Wacław
24 października 2020, 23:26
A moze zamiast rzucać przymiotnikami, warto przeczytać ze zrozumieniem post. Chyba, że niedostępna ta funkcja w głowie, a włączona tylko ta na obrażanie innych... Czy Ty człowieku miałeś kiedyś do czynienia z tematem wsparcia (jego totalnego braku) rodzin, które wychowują dzieci niepełnosprawne?
TN
~Tola Nowak
25 października 2020, 00:18
Człowieku, nie chcesz, nie czytaj. Nie ziej jadem. Słuchaj dalej i módl się do zbawcy narodu polskiego, światłości i mądrości,, pokornego władcy uciemiezonego ludu - Jarosława Kaczyńskiego. Tyle, że to balwochwalstwo w czystej postaci.
IK
~In Kab
25 października 2020, 17:59
Masz rację! Nie ziej jadem!
AK
~Adam Kowalski
24 października 2020, 13:50
Proszę księdza, czyli wg księdza, to źle że uchwala się prawo za życiem? Nie rozumiem księdza. Zamiast się cieszyć, że coś dobrego się dzieje to szuka ksiądz dziury w całym. Wiadomo, że to dopiero pierwszy krok, teraz trzeba podjąć następne, które pomogą kobietom rodzącym chore dzieci.
WG
W Gedymin
25 października 2020, 07:46
Czy brak orzeczenia TK przeszkadzał podjąć następne kroki????
KA
~Kapitan Arianator
24 października 2020, 13:24
A ja mam takie pytanie do obrońców życia na tym forum? Czy troszczyliscie się o życie, gdy była poruszana kwestia obostrzen sanitarnych na Mszy św. Czy życie wtedy przestawalo być takie święte?
KP
~katolik pomniejszego płazu
24 października 2020, 22:46
Właśnie widzimy ja ci zatroskani o życie wylegli na ulice. A dopiero co sapali, że za dużo ludzi w kościołach
KA
~Kapitan Arianator
25 października 2020, 19:22
A może ci obrońcy życia dają zły przykład, krzycząc, że życie jest święte, a potem je lekcewazac, gdy trzeba stosować się do zaleceń sanitarnych. Obłuda jest najgorszą rzeczą pod słońcem.
AK
~Anna Kawa
24 października 2020, 11:33
Konkretna pomoc, we wszelkich wymiarach, kobietom w trudnej sytuacji związanej z ciążą - Stowarzyszenie Dwie Kreski
GW
~Gocha Wójcik
24 października 2020, 19:43
Życie nie kończy się w momencie porodu. Jakie propozycje wsparcia otrzymuje kobieta na następne kilkadziesiąt lat opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem?
WR
Wow Ras
27 października 2020, 16:19
Ale kogo to obchodzi! najważniejsze aby kobieta donosiła ciążę. To jest CEL! Reszta jest nieważna.
TP
~Tru Polka
23 października 2020, 23:17
Nie będzie prawiczek który nigdy w życiu kobiety nie miał dyktował innym co mają robić ze swoim ciałem. Tak strasznie mu zależy na każdym życiu? To niech adoptuje te wszystkie dzieci jak małe słodkie owieczki i się nimi zajmuje a to co kościoły dostają na tacę idealnie wystarczy na pokrycie wszelkich kosztów utrzymania. Na pewno to będzie więcej niż zasiłki które dostają samotne matki od państwa. Łatwo jest tak zgrywać świętego i rozpożądzać sobie cudzym życiem jak nie musi się za nie brać odpowiedzialności. Każdy powinien mieć prawo wyboru co do tego co chce robić ze swoim ciałem i to nie powinno podlegać żadnej ocenie. Za to narzucanie ludziom swoich wyborów życiowych tylko i wyłącznie po to żeby połechtać sobie swoje ego jacy to nie jesteście cudowni jest najzwyczajniej żałosne. Świadczy tylko o tym jak bardzo nie jesteście świadomi tego jak smutne jest wasze życie.
KP
~katolik pomniejszego płazu
24 października 2020, 22:48
Jakim znawu swoim ciałem...
TK
~Teresa Kowalczyk
25 października 2020, 07:52
Dziecko nie jest tylko częścią twojego ciała jest odrębna osoba
JP
~Jarosław Piechota
23 października 2020, 20:18
Księciuniu Kramer. Każdy dzień w przepychankach słownych ma cenę życia dziecka nienarodzonego.
LL
~Lukasz Luk
23 października 2020, 19:57
Ksiądz chciałby zwycięstwa przez bombę atomową, czyli wszystko od razu. Taka bomba tylko niszczy,
WG
W Gedymin
25 października 2020, 07:48
skąd się bierze tyle katolickiej głupoty?
LL
~Lukasz Luk
25 października 2020, 08:54
@W Gedymin "katolicka głupota" jest odpowiedzią na poza katolicką "mądrość"
IK
~In Kab
25 października 2020, 18:02
Katolicki i głupota? Nie ma związku.
MP
~Marek Piotrowski
23 października 2020, 15:02
A ksiądz co zrobił - najlepiej w odniesieniu do tych, których dzieło tak ksiądz deprecjonuje? Tak konkretnie...
DWIE WIŚNIE
DWIE WIŚNIE
23 października 2020, 14:31
Po przeczytaniu tego ultraliberalnego tekstu , wysnuć można jeden wniosek- JESTEM ZA A NAWET PRZECIW. Czcigodny księże , może pozwól działać...dopiero jesteśmy na początku drogi.
WG
W Gedymin
24 października 2020, 13:52
"może pozwól działać...dopiero jesteśmy na początku drogi" - czy brak orzeczenia, przeszkadzał w działaniu????
AS
~Aleksander Szczęch
23 października 2020, 13:37
Ja z wyroku Trybunału się cieszę. Z uwagą przeczytałem post Ojca. I zgadzam się z nim, że to początek drogi. Tak tę wypowiedź traktuję.
WG
W Gedymin
24 października 2020, 14:17
A ja oczekuję potwierdzenia deklaracji czynami. Na przykład premier Morawiecki obok rozdawania plusów z narodowej kasy mógłby sprzedać działkę, którą korzystnie kupił od Kościoła i pieniądze przeznaczyć na pomoc kobietom i rodzinom, których orzeczenie trybunału dotyka. Że podobnie posłowie PiS połowę swoich pensji i apanaży, które "im się słusznie należą", przeznaczą na ten cel. Że paru arcybiskupów, biskupów i zakonników sprzeda swoje samochody. Że abp Gądecki zamiast "troską ze strony państwa, społeczeństwa i Kościoła" napisze "troską ze strony Kościoła, społeczeństwa i państwa"
Anna Żebrowska
23 października 2020, 13:02
Niektóre wady genetyczne mają taką naturę, że dziecko musi kilka lat żyć w potwornych męczarniach, głuchę i ślepe, zanim umrze. Nasi władcy mówią, że przecież takie dziecko można oddać. A kto je weźmie? Politycy? Pani Godek? Pan Jaki? A może pani prezydentowa, która nie bardzo ma co robić, a w pałacu jest dużo miejsca? Los takich dzieci może być gorszy od śmierci, ale polityków ani biskupów to nie obchodzi. Nakazy i zakazy nic ich nie kosztują. Jaki stosunek do dzieci niepełnosprawnych mają politycy PIS, widać było podczas strajku w sejmie, gdy z odrazą zatykali nosy (a przedtem zabronili im korzystać z łazienki). To takie prymitywne, chłopskie podejście - po co inwestować w chore dzieci? Przecież nie pójdą głosować...
M*
Monika * Monika
23 października 2020, 18:50
Pani prezydentowa nie ma miejsca w pałacu - właśnie zamieszkała tam jej pełnoletnia córka. Dodam, że Kinga Duda skończyła studia i pracuje. Jakim prawem ma mieszkać na nasz koszt? A co partia rządząca zrobiła dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin? NIC! NIC! NIC! Ma Pani rację, instrumentalnie wykorzystują cierpienie dzieci i ich rodzin. Koszmar, w jakich czasach przyszło nam żyć...
AJ
~Angelika Jakaśtam
23 października 2020, 21:39
Ale czy to wszystko,co Pani napisała usprawiedliwia zabijanie ...NIE!!!!!.....
WR
Wow Ras
27 października 2020, 16:24
Nie chodzi o usprawiedliwianie zabijania, tylko o pozostawienie człowiekowi w tak skrajnej sytuacji wyboru, a nie zmuszaniu go do PISEpiskopalnego systemu myślenia.
KP
~Karolina Prz.
23 października 2020, 12:56
Dziękuję księdzu za ten mądry komentarz, chociaż jeden uczciwy, rozsądny głos ze strony duchowieństwa dzisiaj. W samo sedno.
KK
~Ktoś Komuś
23 października 2020, 12:46
To jest zwycięstwo i to wielkie .Oczywiscie teraz praca ciag dalszy Zamiast marudzic prosze zaczac juz dzialac Jaki kapital polityczny co ksiadz wypisuje Przeciez obrona zycia jest tak niepopularna Prosze zobaczyc kto dostaje viegi Tylko JKaczynski i nie wstyd ksiedzu ze nie staje w jego obronie tylko chpwa sie za postem niepolitycznym No przepraszam,,,,,,,,
JW
~Joanna Widmoser
23 października 2020, 12:42
Plakaty i informowanie są potrzebne, aby odpowiedzieć na dezinformację i próbę zmiany pojęć ( np. aborcja = nie zabijanie tylko metoda planowania rodziny itp.) Natomiast wyrok TK to przecież pierwszy krok do REALNEJ ochrony życia osób z wadami genetycznymi i i ciężko nie mieć innych odczuć księże Grzegorzu. Jednak, tak jak ksiądz zauważa, dużo więcej można zrobić dla ludzi.

Skomentuj artykuł

Grzegorz Kramer SJ: praktyka pokazuje, że nasze chronienie życia często kończy się na plakatach, krzykach i wraz z porodem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.