TK: aborcja m.in. w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu - niezgodna z konstytucją

TK: aborcja m.in. w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu - niezgodna z konstytucją
(fot. PAP/Marcin Obara)
1 miesiąc temu
PAP / df

Przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

"Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (...) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji" - głosi sentencja wyroku odczytana przez prezes TK Julię Przyłębską.

Wyrok zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Wniosek grupy posłów dotyczący tej kwestii po raz pierwszy trafił do Trybunału Konstytucyjnego już trzy lata temu. Ze względu na zakończenie kadencji parlamentu uległ on jednak dyskontynuacji. Po raz kolejny wniosek trafił do TK w 2019 r. - złożyła go grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji.

We wniosku zaskarżono przepis, który stanowi, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także przepis doprecyzowujący tę regulację. Mowa w nim o tym, że w takich przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej.

Na czwartkowej rozprawie Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek, wysłuchując przedstawicieli wnioskodawców - posłów PiS Bartłomieja Wróblewskiego oraz Piotra Uścińskiego, posłanki Barbary Bartuś reprezentującej Sejm oraz prok. Roberta Hernanda oraz Andrzeja Stankowskiego reprezentujących Prokuratora Generalnego. Pytania stronom zadawali m.in. sędzia Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ludwik Wiśniewski OP
25,14 zł
41,90 zł

Nie prześpij czasu, który został Ci dany

Odkryj przenikliwe teksty legendarnego dominikanina

Ojciec Ludwik Wiśniewski OP pokazuje, nieraz w mocnych słowach, jak kierować się na co dzień sumieniem i świadomie żyć Ewangelią. Zapiski niepokornego opozycjonisty...

Skomentuj artykuł

TK: aborcja m.in. w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu - niezgodna z konstytucją
Komentarze (9)
ED
~Elzbieta Dudek-Wisniewska
24 października 2020, 02:38
Chcialabym jeszcze dodac, ze niestety rodziny osob niepelnosprwnych zostawione sa na lasce losu. Prosze sobie wyobrazic rodzicow (szczegolnie matki, bo ojcowie przewaznie nie wytrzymuja i uciekaja) opiekujacych sie uposledzonym dzieckiem 24 godzin na dobe, tych ktorzy nie moga pozwolic sobie na wytchnienie (wynajecie opiekunki kosztuje!). Uwazam, ze aborcja jest ZLEM, i zadna ustawa nie rozwiaze problemu. To sa bardzo trudne wybory. Wspolczuje kobietom, ktore musialy sie z tym zmierzyc, tylko gdzie w tym wszystkim sa mezczyzni?
CM
~Chrabąszcz Majowy
3 listopada 2020, 10:17
@ Elżbieto Dudek-Wiśniewska, czy aborcja jest zabiciem dziecka?
ED
~Elzbieta Dudek-Wisniewska
5 listopada 2020, 20:42
Chyba nie przeczytal Pan uwaznie mojej wypowiedzi. Oczywiscie aborcja jest zabiciem dziecka, tylko zadna ustawa tutaj nie pomaze. Bogata Pani pojedzie za granice, a biedna podda sie nielagalnej aborcji. Tak, czy inaczej dojdzie do zabicia dziecka! Czy opiekowal sie Pan osoba niepelnosprawna (bo po skonczeniu 18 lat dziecko nie przestaje byc niepelnosprawne)? Probowal Pan zjechac z 4-go pietra wozkiem inwalidzkim , albo winda w starym bloku? Byl przy chorym dziecku 24 godziny na dobe; przewijal, karmil, obserwowal jak cierpi, bo pprzeciez nie kazdy bol da sie usmierzyc? Dlatego kobiety boja sie urodzic chore dziecko, bo niestety nie zawsze moga liczyc na pomoc (nawet ojca dziecka). Przydoloby sie troche empatii. Jak powiedzial Jezus:"Bo nakladacie na ludzi ciezary nie do uniesienia, a sami nawet jednym palcem ciezarow tych nie dotykacie." (Luk, 11,45-54).
ED
~Elzbieta Dudek-Wisniewska
23 października 2020, 23:13
EDW Jesli rzad zobowiaze sie do opieki calodobowej nad uposledzona osoba, wtedy mozna wprowadzic taka ustawe!
CM
~Chrabąszcz Majowy
3 listopada 2020, 10:15
@ Elżbieto Dudek-Wiśniewska, a jeśli się nie zobowiąże, to wolno zabijać?
KS
Karol S
23 października 2020, 08:58
A aborcja to niby nie uszkadza płodu? Wyrzućmy bo jest uszkodzone, to jakieś chore. Eugenika, konsumpcjonizm, egoizm, po prostu zło. A bo dobro rodziców się liczy, pytanie czy dobro, czy wygoda? Ale dobić żeby nie cierpiało, kim jesteś, że chcesz decydować, co jest dla kogo cierpieniem i decydować kiedy ma być jego koniec? Może jest tak, że to tobie patrzenie na cierpiącego sprawia dyskomfort, a może właśnie ma sprawiać, co byś współcierpiał z nim, docenił to co masz, może w cierpieniu jest głębszy sens?
AI
Adam Ingielewicz
26 października 2020, 00:34
A kim jesteś żeby decydować kto ma iść do więzienia a kto nie? Pan Bóg nas wszystkich rozliczy na Sądzie Ostatecznym. Ale człowiek ma mieć wolną wolę. To człowiek ma wybierać drogę bez grzechu. Inaczej nasze życie na Ziemi nie ma sensu, jeśli prawo zakaże dokonywania wyborów, których żąda od nas Bóg. I zgadzam się z Tobą że w cierpieniu jest głębszy sens....
KA
~Kapitan Arianator
23 października 2020, 00:17
Dzienna liczba zakażeń przekracza już 10 tysięcy i akurat teraz podejmują decyzję o zmianie prawa aborcyjnego. Przypadek? Nie sądzę!
KK
~Ktos Komuś
22 października 2020, 23:34
Chwala Panu to jest wielki dzień a Deon coz woli pisac o grzechu homoseksualistow

Skomentuj artykuł

TK: aborcja m.in. w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu - niezgodna z konstytucją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.