"Gwarantem sensu ludzkiego życia jest Bóg. Do Niego należy ostatnie słowo"
"Perspektywa wiary wnosi w proces wychowania optymizm, nadzieję i wskazuje sens ludzkiego życia" - napisali biskupi polscy w liście pasterskim na XII Tydzień Wychowania. "Gwarantem tego sensu jest Bóg, który pomimo obecnego w świecie zła i cierpienia zapewnia nas, że to do Niego należy ostatnie słowo" - stwierdzają w przesłaniu, które zostanie odczytane w kościołach w pierwsza niedzielę września.
Biskupi zwrócili uwagę na potrzebę wychowywania młodego pokolenia z uwzględnieniem wartości chrześcijańskich, włączania się w dzieło ewangelizacji i na troskę o formację stałą dorosłych. Hasłem XII Tygodnia Wychowania są słowa z Ewangelii św. Jana: "Ja jestem drogą, prawdą i życiem"
"Musimy (...) pytać siebie nieustannie, w jaki sposób my, jako wychowawcy, rodzice, dziadkowie, nauczyciele, uwzględniamy w naszych relacjach z wychowankami to, że jesteśmy uczniami Chrystusa?" – napisali polscy biskupi w liście pasterskim. Zaznaczyli, "trzeba oczywiście czynić wszystko co w naszej ludzkiej mocy, korzystać z dostępnych metod i środków wychowawczych, ale trzeba też pamiętać o modlitwie i powierzeniu wychowanków Bogu". Ostrzegli, że "pochopne decyzje, podejmowane bez głębszego namysłu, wynikające z towarzyszącej im płytkiej motywacji, mogą wywrzeć negatywne skutki na całe dalsze życie".
Biskupi nawiązali także do św. abp. Józefa Bilczewskiego, metropolity lwowskiego i wieloletniego rektora Uniwersytetu Lwowskiego, zasłużonego na polu działalności wychowawczej, którego setna rocznica śmierci przypadnie 20 marca 2023 r., zachęcając rodziców, duszpasterzy i katechetów do "włączenia się w dzieło ewangelizacji, której celem jest budowanie zażyłej więzi z Jezusem".
"Zróbmy wszystko, aby przygotowanie do sakramentów świętych, zwłaszcza sakramentu bierzmowania we wszystkich polskich parafiach miało charakter ewangelizacyjny" – zaapelowali. Cytując słowa abp. Bilczewskiego, podkreślili, że "nie wystarcza wyuczenie się na pamięć kilku formułek katechizmu czy dogmatyki i etyki (…) szczypta wiedzy religijnej, której nabędziecie w szkole, nie może starczyć na całe życie".
Zwrócili uwagę, że obecnie nie ma przeszkód w dotarciu do treści religijnych, które mogą być pomocą w osobistej formacji.
Podkreślili, że trzeba, opierając się na Ewangelii, kształtować własne serca i serca bliźnich. "Tak uformowane serca będą mężne i zdolne do konfrontacji z trudną sytuacją, w jakiej przychodzi nam żyć. Będą też otwarte na drugiego człowieka, co jest tak istotne zwłaszcza dziś, kiedy tak wiele naszych sióstr i braci z Ukrainy, uciekając przed wojną, przybyło do naszego kraju" – wskazali biskupi.
"Niech nigdy nie zabraknie nam tej miłości i potrzeby bliskości z tymi, którzy nas potrzebują. To jest sprawdzian naszej wiary i owoc wychowania w szkole Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem" – podsumowali w liście pasterskim polscy biskupi.
XII Tydzień Wychowania rozpocznie się 11 września.
Skomentuj artykuł