"Gwarantem sensu ludzkiego życia jest Bóg. Do Niego należy ostatnie słowo"

"Gwarantem sensu ludzkiego życia jest Bóg. Do Niego należy ostatnie słowo"
Fot. depositphotos.com
PAP/mk

"Perspektywa wiary wnosi w proces wychowania optymizm, nadzieję i wskazuje sens ludzkiego życia" - napisali biskupi polscy w liście pasterskim na XII Tydzień Wychowania. "Gwarantem tego sensu jest Bóg, który pomimo obecnego w świecie zła i cierpienia zapewnia nas, że to do Niego należy ostatnie słowo" - stwierdzają w przesłaniu, które zostanie odczytane w kościołach w pierwsza niedzielę września.

Biskupi zwrócili uwagę na potrzebę wychowywania młodego pokolenia z uwzględnieniem wartości chrześcijańskich, włączania się w dzieło ewangelizacji i na troskę o formację stałą dorosłych. Hasłem XII Tygodnia Wychowania są słowa z Ewangelii św. Jana: "Ja jestem drogą, prawdą i życiem"

DEON.PL POLECA"Musimy (...) pytać siebie nieustannie, w jaki sposób my, jako wychowawcy, rodzice, dziadkowie, nauczyciele, uwzględniamy w naszych relacjach z wychowankami to, że jesteśmy uczniami Chrystusa?" – napisali polscy biskupi w liście pasterskim. Zaznaczyli, "trzeba oczywiście czynić wszystko co w naszej ludzkiej mocy, korzystać z dostępnych metod i środków wychowawczych, ale trzeba też pamiętać o modlitwie i powierzeniu wychowanków Bogu". Ostrzegli, że "pochopne decyzje, podejmowane bez głębszego namysłu, wynikające z towarzyszącej im płytkiej motywacji, mogą wywrzeć negatywne skutki na całe dalsze życie".

Biskupi nawiązali także do św. abp. Józefa Bilczewskiego, metropolity lwowskiego i wieloletniego rektora Uniwersytetu Lwowskiego, zasłużonego na polu działalności wychowawczej, którego setna rocznica śmierci przypadnie 20 marca 2023 r., zachęcając rodziców, duszpasterzy i katechetów do "włączenia się w dzieło ewangelizacji, której celem jest budowanie zażyłej więzi z Jezusem".

"Zróbmy wszystko, aby przygotowanie do sakramentów świętych, zwłaszcza sakramentu bierzmowania we wszystkich polskich parafiach miało charakter ewangelizacyjny" – zaapelowali. Cytując słowa abp. Bilczewskiego, podkreślili, że "nie wystarcza wyuczenie się na pamięć kilku formułek katechizmu czy dogmatyki i etyki (…) szczypta wiedzy religijnej, której nabędziecie w szkole, nie może starczyć na całe życie".

Zwrócili uwagę, że obecnie nie ma przeszkód w dotarciu do treści religijnych, które mogą być pomocą w osobistej formacji.

Podkreślili, że trzeba, opierając się na Ewangelii, kształtować własne serca i serca bliźnich. "Tak uformowane serca będą mężne i zdolne do konfrontacji z trudną sytuacją, w jakiej przychodzi nam żyć. Będą też otwarte na drugiego człowieka, co jest tak istotne zwłaszcza dziś, kiedy tak wiele naszych sióstr i braci z Ukrainy, uciekając przed wojną, przybyło do naszego kraju" – wskazali biskupi.

"Niech nigdy nie zabraknie nam tej miłości i potrzeby bliskości z tymi, którzy nas potrzebują. To jest sprawdzian naszej wiary i owoc wychowania w szkole Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem" – podsumowali w liście pasterskim polscy biskupi.

XII Tydzień Wychowania rozpocznie się 11 września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ
  • Czy od religii można się uzależnić?
  • Czym różni się depresja od nocy duchowej?
  • Czy w naszym postępowaniu częściej kierujemy się sumieniem, czy raczej niezdrowym poczuciem winy?
  • Czy diabeł zsyła choroby?

Jacek Prusak, jezuita, psycholog i...

Skomentuj artykuł

"Gwarantem sensu ludzkiego życia jest Bóg. Do Niego należy ostatnie słowo"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.