Gwardia Szwajcarska. Odmówili szczepień i odeszli ze służby

Gwardia Szwajcarska. Odmówili szczepień i odeszli ze służby
Fot. Zdzisław Barut / Youtube
KAI / kb

Trzech członków Gwardii Szwajcarskiej odmówiło zaszczepienia się przeciwko COVID-19 i zdecydowało się odejść z tej formacji wojskowej, która pełni służbę w Watykanie. Rzecznik Gwardii porucznik Urs Breitenmoser potwierdził tę informację i zaznaczył, że żołnierze odeszli z własnej woli.

Dodał jednocześnie, że trzech innych gwardzistów, którzy nie chcieli przyjąć szczepionki, zmieniło zdanie. Są oni tymczasowo zawieszeni w pełnieniu obowiązków do czasu zakończenia cyklu szczepień. Breitenmoser wyjaśnił, że podobne procedury stosowane są w innych armiach świata.

Gwardia Szwajcarska

Papieska Gwardia Szwajcarska jest najstarszym korpusem wojskowym istniejącym do dziś na świecie. Służy papieżom od 1506 r. Jej członkowie odpowiadają za osobistą ochronę Ojca Świętego i kontrolują wejścia do Watykanu. Dom św. Marty, w którym mieszka Franciszek, strzeżony jest częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez żandarmerię watykańską.

Gwardia liczy 135 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, wysportowani, mający przynajmniej 1,74 metra wzrostu. W swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magdalena Wolińska-Riedi

Magdalena Wolińska-Riedi, jako jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie dwadzieścia lat. Teraz opowiada czytelnikom o tym, jak wygląda codzienne życie w najmniejszym państwie świata. Zdradza, jak wygląda watykański paszport, ile cel...

Skomentuj artykuł

Gwardia Szwajcarska. Odmówili szczepień i odeszli ze służby
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.