Hel: wkrótce najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę

Hel: wkrótce najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę
(fot. shutterstock.com)
KAI / jp

W ciągu 19 dni przejdą 640 km - najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy z Helu 25 lipca i dotrze do celu 12 sierpnia.

Uczestnikom 37. Pielgrzymki Kaszubskiej towarzyszy w tym roku hasło "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym". W ubiegłym roku z Helu do Częstochowy powędrowało ok. 200 osób.

Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

- Udział w Kaszubskiej Pielgrzymce stanowił dla mnie wyzwanie, ze względu na jej długość - powiedział KAI, Mariusz z Olsztyna.

- Wzajemna pomoc uczestników, spotkania z mieszkańcami oraz wielokulturowość, jaka występuje w Polsce, to elementy, które zostaną w mojej pamięci na długie lata - dodaje.

W codziennym programie będzie Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz wieczorne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Kaszubską pielgrzymkę wyróżnia nie tylko to, że jest najdłuższą w Polsce, ale również to, że kultywuje kaszubskie tradycje i dba, aby na flagach czy koszulkach znalazły się motywy z kaszubskim haftem.

- Dzięki pielgrzymce nauczyłem się zwrotów w nowym języku oraz hymnu "Kaszebsko Królewo", który w podziękowaniu za gościnę śpiewałem przyjmującym nas gospodarzom - mówi Mariusz.

Zapisy na pielgrzymkę trwają do 21 lipca poprzez formularz dostępny na stronie www.kaszubskapielgrzymka.pl. Zapisywać się również można na trasie pielgrzymki w mobilnym sekretariacie.

Piesza Pielgrzymka Kaszubska po raz pierwszy wyruszyła ze Swarzewa 25 lipca 1982 r. Pomysłodawcą pielgrzymki był śp. ks. Zygmunt Trella. Chcąc uczcić 600 lecie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, kapłan postanowił zebrać grupę pątników i przejść wraz z nimi ponad 600 km na Jasną Górę. W szczególnych okolicznościach pielgrzymi wydłużali trasę.

Stało się tak np. z okazji 25-lecia swojego istnienia, gdy kaszubska pielgrzymka przedłużyła trasę aż do krzyża na Giewoncie, natomiast na 35-lecie - do Krakowa, aby uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży i spotkaniu z papieżem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hel: wkrótce najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.