Sekretarz episkopatu zachęca do udziału w pielgrzymkach i akcji #PolskaPielgrzymuje

Sekretarz episkopatu zachęca do udziału w pielgrzymkach i akcji #PolskaPielgrzymuje
(fot. Mazur/episkopat.pl)
PAP / jp

- Zachęcam wszystkich do wyruszenia na trasę pielgrzymkową i umieszczania w mediach społecznościowych zdjęć, nagrań wideo i wpisów z hasztagiem PolskaPielgrzymuje - powiedział sekretarz KEP bp Artur Miziński podczas konferencji prasowej poświęconej akcji.

Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski spotkał się z dziennikarzami w środę w siedzibie KEP w Warszawie.

Przypomniał, że w mediach społecznościowych ruszyła akcja, w ramach której wszyscy pielgrzymi mogą umieszczać na Facebooku, Twitterze i Instagramie zdjęcia, nagrania wideo i wpisy oznaczone hasztagiem PolskaPielgrzymuje. Jak podkreślił, pozwala to na włączenie się w pielgrzymkę osobom, które w tym czasie nie mogą fizycznie w niej uczestniczyć. Hierarcha wyjaśnił, że często są to osoby chore, od wielu lat nie mogące opuścić łóżka.

>> Pomysłowa aplikacja skierowana do pielgrzymów. Stworzyła ją jedna z polskich diecezji

- Pozwala im to łączyć się duchowo, łączyć się w modlitwie, także przez obraz i informację. Daje to możliwość przeżywania także tej atmosfery emocjonalnego zaangażowania w życie Kościoła - zaznaczył.

Zdaniem bp Mizińskiego, pielgrzymka jest odbiciem życia wiary każdego chrześcijanina.

- Kościół jest ciągle w drodze, na pielgrzymim szlaku. Pielgrzymka - zwłaszcza ta piesza, kilkudniowa - to rekolekcje, czas pogłębiania wiary, wyjścia z wiru codziennych obowiązków. Tam jest czas i na codzienną mszę św., i konferencję, i wspólną modlitwę, i słuchanie Słowa Bożego i wreszcie przebywanie we wspólnocie ludzi w drodze, utrudzonych i otwartych na siebie bardziej niż zwykle - przypomniał hierarcha.

Wreszcie - zaznaczył bp Miziński - pielgrzymka ma także charakter ewangelizacyjny - jest znakiem dla ludzi spotkanych na trasie.

Bp Miziński ocenił, że polskie pielgrzymowanie jest "fenomenem na skalę światową".

- Także na tle Kościoła w Europie Polacy są w sposób szczególny związani z sanktuariami maryjnymi. A najbardziej liczne pielgrzymki przybywają na Jasną Górę, do duchowej stolicy naszego narodu - podkreślił.

- Pragnę podziękować tym, którzy przyjmują pielgrzymów na nocleg, bo to także jest wyrzeczenie i utrudzenie dla mieszkańców, żyjących przy trasach pielgrzymkowych. A ich życzliwość to ubogacenie dla nas wszystkich - powiedział.

Na zakończenie zachęcił wszystkich do wyruszenia na trasę pielgrzymkową i do włączenia się w akcję #Polska Pielgrzymuje. Przypomniał, że to również jest sposób na ewangelizację.

- Wykorzystajmy w tym celu te środki, które mamy do dyspozycji, takie jak internet. Teraz prawie każdy odbiera internet w telefonie i może sobie tam buszować. Nie szukajmy wymyślnych stron, oglądajmy to, co służy ku zbudowaniu i naszemu wzrastaniu - zaapelował bp Miziński.

Jak podaje CBOS, w Polsce co trzecia osoba deklaruje, że choć raz odbyła pielgrzymkę. Co roku do miejsc pielgrzymkowych udaje się ok. 7 mln Polaków. Obok najpopularniejszych pielgrzymek pieszych i autokarowych, coraz popularniejsze stają się pielgrzymki rowerowe, rolkowe czy samochodowe.

Najpopularniejszym miejscem pielgrzymkowym jest sanktuarium na Jasnej Górze, jednak równie popularne stają się też pielgrzymki zagraniczne. Ze statystyk podawanych przez oo. paulinów, co roku do częstochowskiego sanktuarium przybywa ok. 4 mln pielgrzymów. w roku 2017 było to 4,5 mln osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sekretarz episkopatu zachęca do udziału w pielgrzymkach i akcji #PolskaPielgrzymuje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.