Historyczne porozumienie wśród protestantów

Historyczne porozumienie wśród protestantów
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Historyczne porozumienie o ścisłej współpracy zawarły dwie protestanckie wspólnoty chrześcijańskie z Ameryki Północnej.

Rada Generalna Zjednoczonego Kościoła Kanady na swym posiedzeniu w Corner Brook w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador przegłosowała jednomyślnie propozycję nawiązania "pełnej komunii" ze Zjednoczonym Kościołem Chrystusowym Stanów Zjednoczonych. Decyzja ta wywołała wielki entuzjazm uczestników obrad.

Termin "pełna komunia" dotyczy porozumień formalnych, osiąganych przez różne wspólnoty kościelne, ale podzielające wspólną wizję misji chrześcijańskiej i zobowiązujące się tym samym do wspólnej posługi oraz do wzajemnego zapraszania do siebie duchownych każdej ze wspólnot. Na przykład w Polsce porozumienie o wspólnocie ołtarza i kazalnicy zawarły kilkanaście lat temu Kościoły ewangelickie: luterański, reformowany i metodystyczny.

Przed głosowaniem delegaci na posiedzenie Rady Generalnej obejrzeli wideo, na którym członkowie Synodu Generalnego Zjednoczonego Kościoła Chrystusowego zebrani na swej sesji w czerwcu br. w Clevelandzie zaśpiewali hymn narodowy Kanady, czcząc w ten sposób jednogłośnie przyjętą propozycję wysuniętą pod adresem drugiego Kościoła. W odpowiedzi na to również chrześcijanie kanadyjscy odśpiewali spontanicznie hymn USA.

DEON.PL POLECA

Zawarte obecnie porozumienie nabierze mocy prawnej w październiku br. podczas wspólnego nabożeństwa odprawionego w mieście Niagara Falls w kanadyjskiej prowincji Ontario na granicy między obu krajami. Obie społeczności wyznaniowe należą do Światowej Rady Kościołów i do Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Historyczne porozumienie wśród protestantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.