Historyczny moment dla Kościołów w Anglii. Może dojść do pojednania
Jeśli świeccy, księża i biskupi zaakceptują wypracowany w dialogu dokument "Misja i posługiwanie duchowne w przymierzu", to możliwe będzie wzajemne uznanie duchownych Kościoła anglikańskiego i metodystycznego.
Niemal pewne jest połączenie się anglikanów z metodystami w Anglii. Sprawą tą zajmie się Synod Generalny Kościoła Anglii, którego obrady potrwają od 8 do 10 lutego w Londynie.
Metodyści to zwolennicy Johna Wesleya, którzy w XVII w. próbowali odnowić Kościół anglikański. Ostatecznie jednak doszło do powstania odrębnego Kościoła. Jeśli świeccy, księża i biskupi, tworzący trzy izby anglikańskiego Synodu, zaakceptują wypracowany w dialogu między obu Kościołami dokument "Misja i posługiwanie duchowne w przymierzu", to możliwe będzie wzajemne uznanie duchownych. Na czele Kościoła metodystycznego w Anglii, który w ciągu ostatnich 12 lat stracił jedną trzecią wiernych, stanąłby wtedy jeden z biskupów anglikańskich.
Oprócz jedności z metodystami, Synod zajmie się też procedurą nominacji biskupich, która - według niektórych opinii - przebiega w zbytniej tajemnicy i może prowadzić do wykluczenia mniejszości etnicznych.
Uczestnicy Synodu zajmą się również stanem publicznej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii i sprawą nowego testu prenatalnego, który umożliwi eliminację dzieci z zespołem Downa jeszcze przed narodzinami.
Skomentuj artykuł