Hiszpania: biskupi o polityce i młodzieży

Hiszpania: biskupi o polityce i młodzieży
(fot. SubtlePanda / flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / pz

"Kościół nigdy nie mówi rządowi, bez względu na jego zabarwienie, co ma robić" - powiedział na zakończenie sesji plenarnej episkopatu Hiszpanii jego rzecznik. Bp Juan Antonio Martínez Camino zapewnił jednak, że Kościół nadal będzie mówił o "niesprawiedliwych ustawach", które godzą w dobro rodziny i życie. Obok polityki głównym tematem obrad było podsumowanie Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.

Podczas obrad biskupi przyjęli "List dziękczynny i adhortację po ŚDM" (Acción de gracias y exhortación después de la Jornada Mundial de la Juventud), które były "prawdziwym strumieniem światła" dla wiary osobistej i apostolatu. Te dni "mówią nam, że Kościół jest młody i że przekaz wiary młodzieży jest faktem". Stanowi ona “główną siłę w nowej ewangelizacji". Młodzi ludzie "są wielkimi ewangelizatorami w tej nowej godzinie Kościoła i świata" - stwierdzają biskupi.

Konferencja Episkopatu Hiszpanii zapoznała się z aktualnym stanem ekonomicznym kraju. Ze szczególnym niepokojem obserwuje skutki panującego kryzysu, który dotyka wiele rodzin. W tej sytuacji biskupi przekazali 5 mln euro Caritas, ponieważ liczba szukających pomocy w jej parafialnych bądź diecezjalnych ośrodkach stale wzrasta.

Ponadto episkopat zajął się opracowaniem nowego programu duszpasterskiego oraz przygotowaniami do ogłoszenia św. Jana z Awili Doktorem Kościoła oraz 500. rocznicy urodzin św. Teresy Wielkiej.

Podczas konferencji prasowej dziennikarze pytali głównie o stanowisko Kościoła w nowej sytuacji politycznej Hiszpanii. "Kościół nigdy nie mówi rządowi, bez względu na jego zabarwienie, co ma robić", jednak ustawy godzące w rodzinę i życie, jak ustawa o małżeństwie pomiędzy osobami tej samej płci czy o aborcji, są "niesprawiedliwe" - powiedział bp Juan Antonio Martínez Camino. "Postawa Kościoła w tych kwestiach jest wyraźna i znana, i nie trzeba o niej nikomu mówić". Rządzący będą wiedzieli co zrobić, "jeśli nie będą chcieli utrzymać niesprawiedliwych ustaw, które godzą w prawa człowieka" - podkreślił rzecznik episkopatu Hiszpanii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hiszpania: biskupi o polityce i młodzieży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.