Hiszpania: Kościół to nie tylko kult

Radio Watykańskie / drr

"W naszej diecezji i w naszej parafii są setki wolontariuszy, którzy troszczą się o katechezę, o najbardziej potrzebujących w ramach Caritas oraz o wiele innych działań duszpasterskich - czytamy na okolicznościowym plakacie przygotowanym przez hiszpański episkopat. - Działalność Kościoła zależy od ciebie, od nas, od naszej hojności. Współpracuj ofiarując twój czas, wiedzę i zdolności. Współpracuj także ekonomicznie".

"Dzień Kościoła Diecezjalnego jest wezwaniem, aby doświadczyć jako wierzący jedności wspólnoty chrześcijańskiej - napisał w okolicznościowym liście bp Joaquín López de Andújar z Getafe. - W parafiach Kościół towarzyszy wszystkim: jest blisko dzieci przez katechezę oraz młodzieży i dorosłych w każdej sytuacji życiowej".

"Abyśmy mogli pomagać najbardziej potrzebującym jest nieodzowna współpraca ekonomiczna katolików i tych, którzy doceniają działalność Kościoła" - podkreśla z kolei abp Ricardo Blázquez.

Obecnie hiszpańskie diecezje utrzymują się z trzech źródeł. Pierwsze i najważniejsze to bezpośrednia pomoc wiernych przez m.in. ofiary, składki lub miesięczne kwoty parafialne. Drugie to dotacje państwowe, a trzecie - administracja dóbr kościelnych. Trzy czwarte kościelnych funduszy Kościoła pochodzi od wiernych - podkreśla Konferencja Episkopatu Hiszpanii.

Na dzisiejszą niedzielę każda diecezja przedstawiła sprawozdanie ze swojej działalności. Warto podkreślić, że Kościół to nie tylko kult, ale także szeroka działalność charytatywna. Jest to szczególnie ważne w okresie panującego kryzysu gospodarczego. W Hiszpanii jest blisko 5 mln bezrobotnych, a 1,5 mln rodzin pozostaje bez stałego utrzymania. Szukający pomocy swoje pierwsze kroki kierują najczęściej do parafialnych Caritas.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: Kościół to nie tylko kult
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.