Hiszpania: klaretyni uruchomili skrzynkę pocztową dla ofiar nadużyć

Hiszpania: klaretyni uruchomili skrzynkę pocztową dla ofiar nadużyć
(fot. vidhyaa chandramohan / Unsplash)
KAI / kk

Hiszpańscy misjonarze klaretyni uruchomili elektroniczną skrzynkę pocztową dla ofiar nadużyć, których dopuścili się członków tego zgromadzenia, w tym wykorzystywania seksualnego.

Jak poinformowały w komunikacie władze hiszpańskiej prowincji klaretynów w Santiago de Compostela, adres mailowy został utworzony “jako forma komunikacji z ofiarami nadużyć".

Pomysłodawcy projektu spodziewają się, że dzięki kontaktowi mailowemu władze zgromadzenia będą mogły otrzymać cenne informacje również od świadków zdarzeń z udziałem klaretynów. "Robimy to przez szacunek dla ofiar tych nadużyć i pozostajemy do ich pełnej dyspozycji w sprawie wyjaśnienia tych spraw. Ze wstydem prosimy o wybaczenie za czyny członków naszego zgromadzenia, którzy dopuścili się tych czynów" - napisali w komunikacie zakonnicy.

DEON.PL POLECA
Uruchomiona przez nich skrzynka mailowa ma służyć też informowaniu władz klaretynów o bieżących nadużyciach bądź o podejrzeniu ich popełnienia. "Prosimy o informowanie naszych władz o jakimkolwiek niewłaściwym zachowaniu osób należących do naszego zgromadzenia" - napisano w komunikacie.

Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy, potocznie nazywane klaretynami, założył w 1849 św. Antoni Maria Klaret w hiszpańskim mieście Vic. Jego członkowie pracują w kilku państwach, m.in. w Polsce, na Kubie, Białorusi, w Rosji, Niemczech i w Hiszpanii. W ostatnich latach wobec niektórych księży z hiszpańskiej prowincji pojawiły się zarzuty o wykorzystywanie uczniów w madryckiej szkole tego zgromadzenia, tzw. Colegio Claret. Miało do nich dochodzić w latach siedemdziesiątych XX w.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: klaretyni uruchomili skrzynkę pocztową dla ofiar nadużyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.