Hiszpania: Sagrada Familia rozświetli się na czerwono, aby przypomnieć o prześladowaniach religijnych

(fot. Danil Sorokin / Unsplash)
KAI / kk

Słynna bazylika Świętej Rodziny (Sagrada Familia) w Barcelonie - niedokończone arcydzieło Antoniego Gaudiego - zostanie podświetlona na czerwono 23 listopada wieczorem na znak solidarności ze wszystkimi ludźmi na świecie, prześladowanymi z powodów religijnych.

Będzie to również wyraz upomnienia się i przypomnienia ważności wolności religijnej we współczesnym świecie. Cała akcja, która trwać będzie od godz. 20.00 do północy, jest inicjatywą międzynarodowego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP).

Wydarzenie w stolicy Katalonii nawiązuje do podobnych wcześniejszych działań m.in. w rzymskim Koloseum (w starożytności miejscu męczeństwa pierwszych chrześcijan), na wzgórzu Corcovado w Rio de Janeiro z figurą Chrystusa Odkupiciela, w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na Montmartre w Paryżu czy w parlamencie brytyjskim w Londynie. Wszystkie te obiekty też były podświetlane na czerwono w godzinach wieczornych, aby w ten sposób przypomnieć o wolności religijnej jako podstawowym prawie człowieka i aby uwrażliwić na tę tematykę miejscowe społeczeństwa.

Prawo do wolności religijnej wpisane jest w uchwaloną 10 grudnia 1948 r. przez ONZ Powszechną Deklarację Praw Człowieka, która w artykule 18 głosi: "Każdy człowiek ma prawo wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje swobodę zmiany wyznania lub wiary oraz swobodę głoszenia swego wyznania lub wiary bądź indywidualnie, bądź wespół z innymi ludźmi, publicznie i prywatnie, poprzez nauczanie, praktykowanie, uprawianie kultu i przestrzeganie obyczajów".

DEON.PL POLECA

Oprócz podświetlenia z zewnątrz tegoż dnia o godz. 19.00 w świątyni barcelońskiej rozpocznie się prezentacja raportu o wolności religijnej na świecie na rok 2018, omawiającego sytuację pod tym względem w 196 krajach. Opracowanie to analizuje i przedstawia w sposób obiektywny stan wolności religijnej na świecie, mówi o prześladowaniach i dyskryminacji na tym tle w odniesieniu do wszystkich mniejszości wyznaniowych na naszej planecie. Uroczystości będzie przewodniczył metropolita Barcelony kard. Juan José Omella, a wezmą w niej udział prezes hiszpańskiego oddziału PKwP Antonio Sainz de Vicuña i jego dyrektor generalny Javier Menéndez.

Prawie 300 mln chrześcijan prześladowanych na świecie - nowy raport Pomocy Kościołowi w Potrzebie >>

Z publikacji wynika, że ponad połowa ludności świata żyje w krajach, w których nie ma pełnej wolności religijnej dla wszystkich wyznań. Głównymi przyczynami tego zjawiska są radykalny fundamentalizm islamski (np. w Pakistanie, Arabii Saudyjskiej, Iraku, Syrii, Nigerii itp.); reżymy autorytarne (Chiny, Korea Północna, Wietnam i inne) oraz skrajne przejawy nacjonalizmów (m.in. Indie, Kazachstan, Mjanma). Wolność religijna jest w istocie najlepszym wskaźnikiem jakości społeczeństwa demokratycznego.

Chociaż raport PKwP o tym nie wspomina, istnieje jeszcze trzeci szczebel łamania tej wolności - po prześladowaniach i dyskryminacji: nietolerancja religijna. I - zdaniem członków hiszpańskiej sekcji Stowarzyszenia - nasila się ona także w ich kraju, w Europie i w wielu krajach uważanych za cywilizowane, a nawet bywa tolerowana czy wręcz wspierana przez władze i wymiar sprawiedliwości. Wyraża się ona np. w narzucaniu określonych wizji antropologicznych na szczeblu publicznym, w obowiązku nauczania w szkołach według takich niepełnych wizji, wbrew woli i prawu rodziców, przeciwnych takim koncepcjom oraz w pozbawianiu ludzi prawa do sprzeciwu sumienia w niektórych sytuacjach.

Obrońcy wolności religijnej przypominają i podkreślają, że nie jest ona ustępstwem ze strony władz publicznych na rzecz społeczeństwa, ale stanowi niepodważalne prawo, wynikające z samego faktu bycia osobą ludzką.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: Sagrada Familia rozświetli się na czerwono, aby przypomnieć o prześladowaniach religijnych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.