Hiszpania: święto Niepokalanej, święto życia

9 lat temu
Radio Watykańskie

Niepokalane Poczęcie Matki Bożej jest szczególnie uroczyście obchodzone w Hiszpanii. Już w 1466 r. mieszkańcy Villalpando, miejscowości leżącej w Kastylii i León, ślubowali, że będą bronić i szerzyć prawdę o Niepokalanym Poczęciu. W tym roku mija 250 lat od ogłoszenia Inmaculady patronką Hiszpanii, o czym w specjalnym przesłaniu przypomniał Benedykt XVI. Dzisiejsze święto tradycyjnie poprzedziły czuwania modlitewne, które odbyły się w całym kraju pod hasłem „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Matka Boża Niepokalanie Poczęta, Inmaculada, od 250 lat jest patronką Hiszpanii. We wszystkich diecezjach kraju, a także w głównych stolicach Ameryki Łacińskiej, odbyły się w przeddzień uroczyste czuwania modlitewne, w których uczestniczyły tysiące osób, głównie młodzież i rodziny. Tradycja organizowania czuwań modlitewnych zrodziła się w Madrycie w 1947 r. Jej inicjatorem był jezuita Tomás Morales, którego proces beatyfikacyjny jest w toku, i weszła na stałe do kalendarza hiszpańskiego Kościoła.

We wszystkich hiszpańskich diecezjach odczytano tradycyjne przesłanie papieskie. Benedykt XVI przypomniał o obchodzonej w tym roku rocznicy. W listopadzie 1760 r. papież Klemens XIII w bulli Quantum Ornamenti ogłosił Niepokalanie Poczętą patronką Hiszpanii. Kilka tygodni później, w styczniu 1761 r., król Karol III rozciągnął ten patronat na wszystkie terytoria, które należały wówczas do Królestwa Hiszpanii.

Szczególnie uroczysty charakter miało czuwanie modlitewne w madryckiej katedrze Almudena, w którym pomimo zimna udział ponad 3 tys. osób. Uroczystości przewodniczył kard. Antonio Maria Rouco Varela. W homilii przestrzegł przed pokusą „pomylenia pluralizmu społecznego, kulturalnego, ekonomicznego i politycznego z egoizmem”. Coraz częściej ulegają jej także chrześcijanie. Tzw. „pluralizmu rodzinnego” nie można popierać kosztem „istotnych dóbr rodziny i małżeństwa: rodziny, która rodzi się z wiernego związku pomiędzy mężczyzną i kobietą, na którym się opiera i utrzymuje” – podkreślił kard. Rouco Varela. Zachęcił wiernych do obrony życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: święto Niepokalanej, święto życia
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Hiszpania: święto Niepokalanej, święto życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.