Hiszpania: w Madrycie modlono się za prześladowanych chrześcijan
Na madryckim Uniwersytecie św. Damazego, gdzie trwa wystawa “Hiszpania w Ziemi Świętej" zorganizowano ekumeniczną modlitwę w intencji Ziemi Świętej i chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie.
Wzięli w niej, oprócz katolików, przedstawiciele m.in. Kościołów: Syryjskiego (Patriarchat Antiocheński), Ormiańskiego Apostolskiego, Rosyjskiego Prawosławnego i Syromalabarskiego z Indii. Swego poparcia udzieliły tej inicjatywie również Kościoły koptyjski w Egipcie i etiopski.
Modlitwa oparta była na liturgii jerozolimskiej, której głównym elementem była wspólna adoracja krzyża. O. Jesús España, franciszkanin, w krótkiej homilii podkreślił znaczenie Jerozolimy - Kościoła-Matki, dla wszystkich chrześcijan. Do niej pielgrzymują wszyscy. Jerozolima powinna stać się zachętą do szukania jedności.
Przedstawiciele poszczególnych Kościołów modlili się szczególnie za chrześcijan prześladowanych z powodu swojej wiary. Wezwania były w językach hiszpańskim, arabskim, ormiańskim, rosyjskim i malajalam (używanym na południu Indii).
Abp Nicolaos Matti Abd Alahad, wikariusz Kościoła Syryjsko-Prawosławnego w Hiszpanii, zaapelował o pomoc dla chrześcijan w Syrii. Podziękował wszystkim, w tym także Polsce, którzy pomagają konkretnie ofiarom wojny. “Nie wystarczy tylko mówić o pomocy, trzeba jeszcze przejść do czynu" - podkreślił abp Nicolaos.
Skomentuj artykuł