Hiszpania: w Madrycie modlono się za prześladowanych chrześcijan

Hiszpania: w Madrycie modlono się za prześladowanych chrześcijan
(fot. Lukasz Z/shutterstock.com)
KAI / sz

Na madryckim Uniwersytecie św. Damazego, gdzie trwa wystawa “Hiszpania w Ziemi Świętej" zorganizowano ekumeniczną modlitwę w intencji Ziemi Świętej i chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie.

Wzięli w niej, oprócz katolików, przedstawiciele m.in. Kościołów: Syryjskiego (Patriarchat Antiocheński), Ormiańskiego Apostolskiego, Rosyjskiego Prawosławnego i Syromalabarskiego z Indii. Swego poparcia udzieliły tej inicjatywie również Kościoły koptyjski w Egipcie i etiopski.

Modlitwa oparta była na liturgii jerozolimskiej, której głównym elementem była wspólna adoracja krzyża. O. Jesús España, franciszkanin, w krótkiej homilii podkreślił znaczenie Jerozolimy - Kościoła-Matki, dla wszystkich chrześcijan. Do niej pielgrzymują wszyscy. Jerozolima powinna stać się zachętą do szukania jedności.

Przedstawiciele poszczególnych Kościołów modlili się szczególnie za chrześcijan prześladowanych z powodu swojej wiary. Wezwania były w językach hiszpańskim, arabskim, ormiańskim, rosyjskim i malajalam (używanym na południu Indii).

Abp Nicolaos Matti Abd Alahad, wikariusz Kościoła Syryjsko-Prawosławnego w Hiszpanii, zaapelował o pomoc dla chrześcijan w Syrii. Podziękował wszystkim, w tym także Polsce, którzy pomagają konkretnie ofiarom wojny. “Nie wystarczy tylko mówić o pomocy, trzeba jeszcze przejść do czynu" - podkreślił abp Nicolaos.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: w Madrycie modlono się za prześladowanych chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.