Hiszpania: beatyfikacja 60 męczenników z lat 30. zeszłego wieku

Hiszpania: beatyfikacja 60 męczenników z lat 30. zeszłego wieku
(fot. PAP/EPA/VICTOR LERENA)
KAI /kk

"Jestem katolikiem! Niech żyje Chrystus Król" - to ostatnie słowa, a zarazem jedyny powód śmierci dziewiętnastoletniego Rafaela Llucha Garina, jednego z wielu, którzy ponieśli śmierć męczeńską podczas prześladowań Kościoła w Hiszpanii w latach 30. zeszłego wieku.

Wczoraj w Madrycie odbyła się beatyfikacja 60 męczenników z lat 1936-1937, skazanych przez reżim na śmierć tylko dlatego, że byli katolikami. Było to 21 duchownych i świeckich męczenników ze zgromadzeń zakonnych i ruchów związanych ze św. Wincentym a Paulo, pomordowanych w diecezjach Barcelony, Walencji, Cartageny i Gerony, oraz 39 męczenników z archidiecezji madryckiej.
Uroczystościom beatyfikacyjnym przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Angelo Amato wyjaśnia, jakie przesłanie pozostawili nam ci męczennicy:
"Myślę, że wszyscy jesteśmy wezwani do uczczenia i naśladowania męczenników, pociągnięci ich przykładem wiary, nadziei i odwagi, żeby skutecznie karmić naszą codzienną egzystencję. Jesteśmy również wezwani, by modlić się za ich katów, ofiarując - podobnie jak to zrobili błogosławieni męczennicy - drogocenny dar naszego przebaczenia" - mówił kardynał prefekt.
"Nie możemy i nie wolno nam zapominać tego tragicznego wydarzenia. Z jednej strony jest to przykład chrześcijańskiego heroizmu, a z drugiej nieuzasadnionego okrucieństwa wobec ludzi bezbronnych i niewinnych. Nie możemy i nie wolno nam zapominać, żeby więcej nie powtórzyła się taka fala bratobójczej nienawiści" - dodawał.
Matka jednego z zamordowanych wówczas księży podczas identyfikacji ciała swojego jedynego syna zwierzyła się komuś z obecnych mówiąc: "Chciałbym wiedzieć, kto zabił mojego syna, żeby mu wybaczyć". Jak powiedział kard. Angelo Amato, "ta beatyfikacja to okazja dla powiększenia siły dobra, które zwycięża nad złem".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: beatyfikacja 60 męczenników z lat 30. zeszłego wieku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.