Hiszpańscy biskupi apelują o korytarze humanitarne dla uchodźców

Hiszpańscy biskupi apelują o korytarze humanitarne dla uchodźców
(fot. Catholic Church England and Wales / flickr.com)
KAI / sz

O otwarcie korytarzy humanitarnych dla uchodźców zaapelowała do rządu Hiszpanii tamtejsza konferencja episkopatu. Katoliccy biskupi powołali się na pozytywne doświadczenia Włoch w tej kwestii. Ich zdaniem korytarze są "jedynym wyjściem, które działa".

Hiszpania, podobnie jak Włochy i Grecja, jest celem dla tysięcy uchodźców, przybywających z Syrii, Iraku, Libii i innych państw Afryki. W ostatnich tygodniach przewodniczący konferencji episkopatu kard. Ricardo Blázquez Pérez z Valladolid i kard. Carlos Osoro Sierra z Madrytu publicznie wskazywali na konieczność ich wsparcia.

Podczas niedawnej wizyty w Rzymie kard. Osoro Sierra odwiedził ośrodki, w których przyjęto uchodźców i przekonał się, że idea korytarzy humanitarnych jest wartościowa. Zdaniem purpurata, byłaby ona do przyjęcia dla hiszpańskiego rządu jako "bezpieczna i korzystna z ekonomicznego punktu widzenia".

Po zdobyciu niezbędnych informacji hiszpańscy biskupi napisali list do premiera Mariano Rajoya z prośbą o przedyskutowanie możliwości wprowadzenia korytarzy humanitarnych. W tych dniach mają się odbyć pierwsze spotkania w tej sprawie z udziałem biskupów i przedstawicieli rządu, ujawnił portal Religión Digital.

Głównymi celami korytarzy humanitarnych są: uniknięcie przez uchodźców przeprawiania się łodziami przez Morze Śródziemne, co często kończy się ich śmiercią; zapobieżenie ich wykorzystywaniu przez handlarzy ludźmi; zapewnienie najsłabszym, takim jak samotne kobiety z dziećmi, legalnego wjazdu z powodów humanitarnych do Unii Europejskiej z możliwością późniejszego wystąpienia z wnioskiem o uzyskanie azylu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpańscy biskupi apelują o korytarze humanitarne dla uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.