Holenderski kardynał: katolicy powinni być twórczą mniejszością

Holenderski kardynał: katolicy powinni być twórczą mniejszością
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
KAI / jp

Do doceniania roli chrześcijan jako "twórczej mniejszości" w społeczeństwie wezwał holenderski kardynał Willem Jacobus Eijk.

W jego ojczystej Holandii w latach 2003-2013 liczba katolików spadła o niemal 600 tys. i dziś stanowią oni niespełna 23 proc. mieszkańców kraju.

W latach 70. i 80. Holandia przeszła okres szybkiej sekularyzacji i obecnie wspólnotom religijnym trudno jest znaleźć swe miejsce w przestrzeni publicznej. Jednym z przejawów sekularyzacji była legalizacja eutanazji i wspomaganego samobójstwa.

Arcybiskup Utrechtu uważa, że walka z sekularyzacją ma charakter głównie kulturowy.

- Musimy zwalczać tendencje sekularyzacyjne świadectwem - stwierdził kardynał. Twierdzi on, że katolicy mają "ograniczone możliwości, gdyż są nieliczni", a jeszcze mniej jest wśród nich takich, którzy w pełni akceptują nauczanie Kościoła. Wyjściem jest stanie się twórczą mniejszością.

- Kiedy Benedykt XVI pojechał do Republiki Czeskiej powiedział, że czescy katolicy mogą być nieliczni, ale gdy mniejszość jest twórcza, możemy wiele osiągnąć przypomniał prymas Holandii - podkreślił.

Dodał, że idea twórczej mniejszości pochodzi od angielskiego historyka Arnolda Toynbee’ego. Analizował on wiele kultur i ustalił, że ich wzrost zależy od twórczych mniejszości.

Dlatego "powinniśmy się zachowywać jako katolicy w taki sposób, by świeciła kultura życia i zwalczała kulturę śmierci" podkreślił arcybiskup Utrechtu. Dotyczy to także eutanazji, którą należy zwalczać poprzez publiczne świadectwo oraz zapewnienie opieki chorym i cierpiącym.

- Dużo pracujemy nad propozycjami ustaw i poprawek do ustaw w parlamencie, wyjaśniamy nasze stanowisko w gazetach i na stronach internetowych. Staramy się głosić Ewangelię życia tak jasno i często, jak to możliwe - dodał kard. Eijk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulf Ekman, Birgitta Ekman
23,94 zł
39,90 zł

Szukajcie, a znajdziecie.

Ulf i Birgitta Ekman - małżeństwo znane w całym chrześcijańskim świecie, od wielu lat zaangażowanie w głoszenie Dobrej Nowiny. W 2014 roku, wówczas jeszcze jako charyzmatyczni liderzy szwedzkiego wolnego Kościoła Livets Ord,...

Skomentuj artykuł

Holenderski kardynał: katolicy powinni być twórczą mniejszością
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.