Hołownia: jaki cud musi się stać, by ktoś z "czerwonych beretów" przemówił do nas w ten sposób?

(fot. Duszności Szymona / YouTube.com)
"Tygodnik Powszechny" / ml

"Instytucje naszego Kościoła tkwią mentalnie wciąż mniej więcej w latach 60. XX w. Butwieją, a «kryzys pedofilski» będzie pierwszym trzęsieniem ziemi, które w radykalny sposób przetestuje ich konstrukcję. Przetrwa wyłącznie to, co będzie ewangelicznym radykalizmem" - pisze Szymon Hołownia.

Zdaniem publicysty "Tygodnika Powszechnego": "nasi biskupi jeszcze nie zrozumieli, że tu nie chodzi wcale o skalę, o liczbę pedofilskich zbrodni, bo nikt nie ma żadnych podstaw, by sądzić, że dopuszczała się ich większość albo nawet znaczna część duchownych". Jak wskazuje Hołownia, nawet pojedynczy przypadek wystarczy by: "poruszyć niebo, rozwalić Kościół, zabić wiarę w rzeszach ludzi".

Według jego oceny "chowanie się za komunikatami rzeczników" i "wyrażanie troski" to rzeczy, za którymi nie idzie konkret.

Adam Żak SJ o pedofilii w Kościele: "przejrzystość to zasada ewangeliczna" >>

DEON.PL POLECA

Jak zauważa Hołownia, w Polsce brakuje kościelnego przywódcy, który bez strachu o to, co powiedzą inni, jasno określiłby, co powinien zrobić Kościół, który znajduje się obecnie w kryzysie. "jaki cud musi się stać, by ktoś z «czerwonych beretów» przemówił do nas w ten sposób?" - pyta publicysta.

Jednocześnie zauważa, że "nasz instytucjonalny Kościół wciąż nie rozumie, dlaczego nie może być tak, jak było kiedyś". Wskazuje, że spektakularny sukces filmu "Kler", który obejrzało 5 milionów ludzi, wzrost poparcia dla aborcji, oddzielenia Kościoła od państwa czy poparcia dla związków homoseksualnych to symptomy wynikające ze zbytniego zbliżenia pomiędzy Kościołem a politykami.

Zdaniem Hołowni, który przytacza analizę Michała Szułdrzyńskiego z "Rzeczpospolitej", część biskupów"zorientowała się już, że na tym dealu z władzą można tylko przegrać".

Przewodniczący episkopatu Niemiec: pedofilia w Kościele to "skandal stulecia">>

Jak pokazuje publicysta, przedstawiciele instytucjonalnego Kościoła "urządzają nam więc historyczne pogadanki o żołnierzach wyklętych", a także "odwiedzają z zaplanowanymi wizytami maryjne sanktuaria", w momencie, kiedy katoliccy rodzice coraz częściej zastanawiają się nad tym: "czy jutro posłać na ministrancką zbiórkę lub wycieczkę z księdzem syna albo córkę".

W ocenie Hołowni takie zachowanie (rodziców) nie jest spowodowane przeświadczeniem o tym, że każdy z księży dopuszcza się wykorzystywania seksualnego nieletnich, ale dlatego, że: "widzą, iż jeśli zdarzy się ten statystycznie mało prawdopodobny, ale jednak nie niemożliwy wypadek, przełożeni przestępcy uznają za bardziej pilne dzielenie się ze społeczeństwem refleksją na temat karty LGBT+ albo katastrofy smoleńskiej, zamiast rzucić wszystko w kąt i ratować przed zbrodniarzem ich dziecko".

Publicysta uważa, że kryzys w Kościele przetrwa tylko to, co jest "ewangelicznym radykalizmem", a "instytucje naszego Kościoła tkwią mentalnie wciąż mniej więcej w latach 60. XX w. Butwieją, a «kryzys pedofilski» będzie pierwszym trzęsieniem ziemi, które w radykalny sposób przetestuje ich konstrukcję".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hołownia: jaki cud musi się stać, by ktoś z "czerwonych beretów" przemówił do nas w ten sposób?
Komentarze (3)
13 marca 2019, 23:13
PAnie Hołownia a zna pan historię o koniu trojańskim? p.s. zwrot "czerwone berety" jest prymitywny.
MR
Maciej Roszkowski
13 marca 2019, 17:39
Świnto prawdo. I nic już nie będzie tak jak było. Możemy chować głowę w piasek, wędrować utartymi stereotypami (TVN-owski dziennikarz), protestować, obrzucać się epitetami, minusować.  Brak po  stronie Episkopatu wizji jak realizować misję Kościoła w zmieniającej się rzeczywistości. A ona się zmieniła i to bardzo. Obawiam się, że dopiero jak dobrze grzebniemy o glebę to zrozumiemy.
WK
Wiktor Kowal
13 marca 2019, 14:02
Pisze  TVN-owski dziennikarz, żę wzrost poparcia dla aborcji i związków homoseksualnych to wynik zbytniego zbliżenia się między Kościołem a politykami. Rozumiem, że jak się przestaną zbytnio zbliżać, to poparcie dla związków homoseksualnych spadnie. I co wtedy? TVN, GW, TP i Deon chcą, żeby to poparcie było jak największe.