"Igrzyska Olimpijskie powinny budować pokój"

"Igrzyska Olimpijskie powinny budować pokój"
(fot. EPA/ROBERT PARIGGER)
8 lat temu
KAI/im

W związku z rozpoczętymi w Innsbrucku Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi Młodzieży, list powitalny do uczestników skierował miejscowy biskup Manfred Scheuer życząc "pokojowego i entuzjastycznego współzawodnictwa". Od 13 do 22 stycznia w austriackim Innsbrucku i okolicach o olimpijskie medale w dyscyplinach zimowych walczyć będzie ok. tysiąca młodych sportowców z całego świata w wieku 14-18 lat.

Bp Scheuer, że sport buduje pokój i przypomniał, że stosowanie w praktyce zasad fair play to ważny wkład na rzecz pokoju. - Jeśli sportowiec będzie uwrażliwiony na pokojowy przebieg rywalizacji, to będzie wzrastało porozumienie między narodami poprzez sport - stwierdził hierarcha. Sport jest bowiem miejscem spotkania różnych grup społecznych, gdzie nie jest ważny jest wiek, pochodzenie społeczne czy narodowe, a także kolor skóry.

Jako szczególną bezkonkurencyjną ofertę poza ordynariusz Innsbrucku zaproponował młodym sportowcom i osobom im towarzyszącym centrum międzyreligijne w wiosce olimpijskiej Reichenau. Przygotowali je na prośbę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przedstawiciele czterech wielkich religii: chrześcijaństwa, islamu, judaizmu i buddyzmu.

Obok przyjemnie urządzonego, wyposażonego w wyściełane meble pomieszczenia, znajduje się tam również miejsce przeznaczone na modlitwę i skupienie w ciszy. Na ścianach umieszczono teksty podstawowych modlitw największych religii świata. Sala ciszy i skupienia otwarta jest codziennie rano i wieczorem. Przez cały czas Igrzysk istnieje też możliwość rozmowy z duszpasterzem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Igrzyska Olimpijskie powinny budować pokój"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"Igrzyska Olimpijskie powinny budować pokój"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.