"Igrzyska Olimpijskie powinny budować pokój"

"Igrzyska Olimpijskie powinny budować pokój"
(fot. EPA/ROBERT PARIGGER)
KAI/im

W związku z rozpoczętymi w Innsbrucku Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi Młodzieży, list powitalny do uczestników skierował miejscowy biskup Manfred Scheuer życząc "pokojowego i entuzjastycznego współzawodnictwa". Od 13 do 22 stycznia w austriackim Innsbrucku i okolicach o olimpijskie medale w dyscyplinach zimowych walczyć będzie ok. tysiąca młodych sportowców z całego świata w wieku 14-18 lat.

Bp Scheuer, że sport buduje pokój i przypomniał, że stosowanie w praktyce zasad fair play to ważny wkład na rzecz pokoju. - Jeśli sportowiec będzie uwrażliwiony na pokojowy przebieg rywalizacji, to będzie wzrastało porozumienie między narodami poprzez sport - stwierdził hierarcha. Sport jest bowiem miejscem spotkania różnych grup społecznych, gdzie nie jest ważny jest wiek, pochodzenie społeczne czy narodowe, a także kolor skóry.

Jako szczególną bezkonkurencyjną ofertę poza ordynariusz Innsbrucku zaproponował młodym sportowcom i osobom im towarzyszącym centrum międzyreligijne w wiosce olimpijskiej Reichenau. Przygotowali je na prośbę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przedstawiciele czterech wielkich religii: chrześcijaństwa, islamu, judaizmu i buddyzmu.

Obok przyjemnie urządzonego, wyposażonego w wyściełane meble pomieszczenia, znajduje się tam również miejsce przeznaczone na modlitwę i skupienie w ciszy. Na ścianach umieszczono teksty podstawowych modlitw największych religii świata. Sala ciszy i skupienia otwarta jest codziennie rano i wieczorem. Przez cały czas Igrzysk istnieje też możliwość rozmowy z duszpasterzem.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Igrzyska Olimpijskie powinny budować pokój"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.