Trening wytrzymałościowy i... rzucisz palenie

Trening wytrzymałościowy i... rzucisz palenie
Około jedna trzecia palących przyznawała, że w ciągu ostatniego roku próbowała zerwać z nałogiem. (fot. MollaSpace / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Podnoszenie ciężarów może pomóc rzucić palenieTrening wytrzymałościowy, jak np. podnoszenie ciężarów, nie tylko przyczynia się do rozwoju mięśni, ale też pomaga palaczom zerwać z niezdrowym nałogiem - wynika z badań, o których informuje pismo "Nicotine & Tobacco Research".

Uczestnicy studium byli w wieku 18-65 lat i wypalali co najmniej 5 papierosów dziennie przez ostatni rok lub dłużej. Podczas sesji trwającej 15-20 minut wszystkim udzielono porady na temat rzucania palenia. Przez 8 tygodni mogli korzystać z nikotynowej terapii zastępczej w postaci plasterków. Następnie podzielono ich na dwie grupy, z czego jedna przez 12 tygodni brała udział w treningu wytrzymałościowym (dwie godziny tygodniowo), a druga dwa razy w tygodniu oglądała krótkie edukacyjne filmy na temat zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia.

DEON.PL POLECAPo trzech miesiącach, w grupie trenującej palenie rzuciło 16 proc. osób, podczas gdy w grupie kontrolnej odsetek ten wyniósł połowę mniej - 8 proc. Ponadto, ćwiczenia wytrzymałościowe przyczyniły się do zrzucenia na wadze i zmniejszenia objętości tkanki tłuszczowej na korzyść mięśni. Natomiast, palacze oglądający filmy nie tylko przytyli, ale też bardziej obrośli w tłuszcz.

- Palenie papierosów zabija ponad tysiąc Amerykanów dziennie i choć znaczna większość palaczy chce zerwać z nałogiem, mniej niż 5 proc. jest w stanie zrobić to bez pomocy - komentuje kierujący badaniami psycholog i fizjolog dr Joseph Piccolo. Dlatego, potrzebne są nowe narzędzia, które ułatwią skuteczne rzucanie palenia. Według badacza, wyniki wskazują, że trening wytrzymałościowy może być potencjalnie dobrą strategią.

Dr Ciccolo podkreśla zarazem, że choć rezultaty badań jego zespołu są obiecujące, to konieczne są dalsze obserwacje na większej grupie palaczy, zanim podnoszenie ciężarów będzie można wykorzystać w terapii nałogu palenia.

Palenie jest uważane za jeden z podstawowych czynników odpowiedzialnych za przedwczesne zgony ludzi. Stanowi główną przyczynę raka płuca u mężczyzn i kobiet; zwiększa ryzyko zachorowania na raka gardła i krtani, raka pęcherza, nerki i raka trzustki; przyczynia się do rozwoju chorób serca i układu krążenia, udarów mózgu, zawałów; poważnych schorzeń układu oddechowego (jak przewlekła obturacyjna choroba płuc - POChP); chorób wzroku; głuchoty oraz obniżenia płodności kobiet i mężczyzn.

Z badań pt. GATS (Global Adult Tobacco Survey) przeprowadzonych w latach 2009-10 pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w Polsce codziennie pali 8,7 mln osób, czyli 27 proc. dorosłych mieszkańców kraju (33,5 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet). Liczbę tzw. okazjonalnych palaczy ocenia się na 1 mln. Trzy piąte wypala pierwszego papierosa pół godziny po przebudzeniu. Mężczyźni palą średnio 18 papierosów na dobę, a kobiety - 16. Około jedna trzecia palących przyznawała, że w ciągu ostatniego roku próbowała zerwać z nałogiem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trening wytrzymałościowy i... rzucisz palenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.