Inauguracja maratonu biblijnego w Polsce

Inauguracja maratonu biblijnego w Polsce
(fot. supersakolin / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / mh

Ks. prof. Andrzej Szostek MIC, kierownik Katedry Etyki na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, zainaugurował w drugą niedzielę Wielkiego Postu IX edycję najstarszego w Polsce maratonu biblijnego. Wybitny filozof odczytał w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu pierwszy rozdział Dziejów Apostolskich.

Publiczne czytanie Pisma Świętego poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. prof. Szostka, który wygłosił konferencję "Kościół i polityka" w ramach cyklu "Społeczeństwo Myślące - Wielki Post 2013".

Kierownik Katedry Etyki na Wydziale Filozofii KUL zauważył, że związek religii z wymiarem politycznym jest ścisły od tysiącleci. - Religia zawsze była zwornikiem jedności społecznej, ponieważ silne było przekonanie, że władza musi mieć umocowanie we władzy nadprzyrodzonej - mówił prelegent.

Odnosząc się do dokumentów Soboru Watykańskiego II i encyklik społecznych Jana Pawła II, podkreślił, że "Kościół nie jest partnerem w debacie politycznej, lecz miejscem, gdzie spory polityczne powinny się spotkać". - Ma pomagać jednoczyć się ludziom, by mogli czynić ten świat bardziej ludzkim - zauważył ks. prof. Szostek.

Przekonywał, że "Kościół nie jest partią polityczną, ale ma pomagać wszystkim ludziom w dążeniu do niebiańskiej ojczyzny". Prelegent stwierdził, że obecnie zmieniła się sytuacja Kościoła w Polsce i jest diametralnie różna od tej sprzed 1989 r. - Do 1989 r. Kościół w Polsce wspierał opozycję i cieszył się ogromnym autorytetem, dzisiaj wszyscy jesteśmy w nowym świecie i potrzebna jest nam refleksja nad nową sytuacją - zaznaczył filozof.

W czasie Mszy św. licznie zgromadzeni wierni modlili się o dobre owoce IX maratonu biblijnego oraz o to, by Biblia nie tylko była czytana, ale by wszyscy żyli słowem Bożym na co dzień. Zaraz po Eucharystii ks. prof. Szostek przeczytał pierwszy rozdział Dziejów Apostolskich.

- Biblia tradycyjnie została podzielona na tysiąc pięćset fragmentów i będzie czytana aż w dwudziestu czterech parafiach Poznania i okolic, bowiem zainteresowanie maratonem w tym roku jest bardzo duże - mówi KAI ks. Arkadiusz Szady, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Wśród celów maratonu są: odnowa życia duchowego, wzmocnienie relacji wspólnoty parafialnej, a także zachęcenie do czytania Pisma Świętego i pogłębienie wiary oraz osobistej relacji z Panem Bogiem. Jak mówi diecezjalny duszpasterz młodzieży, publiczne czytanie Pisma Świętego ma być dla każdej parafii świętem Biblii.

Maratończycy będą czytać tzw. Biblię Poznańską, czyli tłumaczenie Pisma Świętego opublikowane w Poznaniu w latach 80. Specjalnie wydany na maraton egzemplarz Biblii Poznańskiej waży 18 kg.

W tym roku hasłem towarzyszącym publicznemu czytaniu Biblii są słowa: "Bądźcie solą ziemi". IX Maraton Biblijny potrwa do 18 marca i zakończy się w parafii pw. Wszystkich Świętych w Kórniku.

Organizacją Poznańskiego Maratonu Biblijnego zajmuje się Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.

Pierwszy maraton biblijny w Polsce odbył się w Poznaniu w 2005 roku i trwał dokładnie 119 godzin 2 minuty i 42 sekundy. Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu czytało 876 osób, bez przerwy przez 5 dni i nocy.

Od 2006 roku zrezygnowano z czytania Biblii non-stop, a lektura Pisma Świętego odbywa się w różnych świątyniach archidiecezji poznańskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Inauguracja maratonu biblijnego w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.